Kanada planuje zakaz stosowania pestycydów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kanadyjskie władze planują zakazać stosowania kontrowersyjnych pestycydów, które zanieczyszczają wodę oraz zabijają wiele pożytecznych owadów. Mówi się, że insektycydy stwarzają zagrożenie dla dzikich zwierząt wodnych w Kanadzie, także tych żywiących się owadami.

 

Badania naukowe powiązały korzystanie z neonikotynoidów ze śmiercią pszczół na całym świecie i wzbudziły na ten temat wiele dyskusji na całym świecie oraz kampanii społecznych, m. in. "Adoptuj pszczołę". W regionach rolniczych, gdzie były stosowane pestycydy, wykryto wysoki poziom stężenia toksyn, w wyniku których wymierają owady.

Neonikotynoidy są stosowane na uprawach kukurydzy, rzepaku, a także na trawnikach, choinkach oraz w leczeniu pcheł u zwierząt domowych, ze względu na ich znaczący wpływ na układ nerwowy owadów. Badania wykazały, że mogą one również zabić pożyteczne owady, jak te zjadane przez ryby. "Owady te są ważną częścią ekosystemu, w tym źródłem pokarmu dla ryb, ptaków i innych zwierząt" – wyjaśniło Health Canada w swojej propozycji zakazu.

Planuje się prawie całkowite wycofanie wszystkich imidachloprydów i ponowną ocenę korzystania z dwóch innych insektycydów. Opinia publiczna ma 90 dni, by wypowiedzieć się na temat propozycji, zanim regulator opublikuje swoją ostateczną decyzję.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj