Naukowcy potwierdzili, że pestycydy są szkodliwe dla pszczół

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy z uniwersytetu w Maryland i amerykańskiego Departamentu Rolnictwa opublikowali w środę badania z których wynika, że stosowane w rolnictwie typowe substancje chemiczne, w tym również środki grzybobójcze, mają związek z masową śmiercią pszczół. Owady te narażone na substancje chemiczne są bardziej podatne na pasożyta Nosema ceranae, który powoduje ich śmierć.

 

Próbki pyłków, które zostały pobrane na polach od Delaware do Maine zawierały dziewięć różnych pestycydów, w tym między innymi fungicydy, herbicydy, insektycydy i środki roztoczobójcze. W jednej z próbek odkryto nawet 21 różnych pestycydów. Naukowcy następnie przeprowadzili test, w którym nakarmiono zdrowe pszczoły pyłkami pobranymi wcześniej na polach, co spowodowało zarażenie pasożytem Nosema ceranae. Test wykazał, że pestycydy uniemożliwiają pszczołom zwalczenie infekcji, przyczyniając się tym samym do ich śmierci.

 

Starszy autor badania Dennis vanEngelsdorp powiedział w komunikacie prasowym, że przepisy ograniczają użycie środków owadobójczych ale nie ma takich ograniczeń co do fungicydów, które są rozpylane gdy pszczoły przebywają na roślinach. Powyższe badania, które również wykazały że fungicyd trzykrotnie zwiększa ryzyko zakażenia pasożytniczego sugerują, aby natychmiast zmienić przepisy jednak według vanEngelsdorpa, sprawa jest dość skomplikowana ponieważ wprowadzenie zakazu na jeden produkt nie rozwiąże problemu.

 

Od ostatniej zimy populacja pszczół miodnych spadła o około 31% a niektórzy pszczelarze zgłaszali swoje straty, które wynosiły nawet 90-100%. Naukowcy obawiają się, że masowa śmierć pszczół może spowodować upadek przemysłu rolnego, wartego 200 miliardów dolarów, ponieważ ponad 100 roślin w Stanach Zjednoczonych jest zależna od zapylania pszczół.

 

 

 

Źródło: http://engineeringevil.com/2013/07/25/scientists-confirm-pesticides-kill-americas-honey-bees/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Naukowcy potwierdzili, że

Naukowcy potwierdzili, że uderzenie młotkiem w głowę powoduje guza Język
Ale to nie wina tych naukowców tylko czasów w których żyjemy. Bez tych badań nie było by argumentu przeciwko opryskom, więc w sumie zrobili pozytywną rzecz.

Portret użytkownika Oleandra

o rety, jestem w szoku,to

o rety, jestem w szoku,to dopiero nowina... w Austrii zabronino wlasnie nikotynoidow, ktore powoduja , ze CALA roslina ( konkretnie kukurydza )´,ktorej nasiona sa w tej substancji impregnowane, powoduje natychmiastowa smierc pszczol,a substancje te wykazuja owe dzialania juz w ilosciach praktycznie niemierzalnych (pikogramach)...Jesli Austriacy sa w stanie walczyc o swoje srodowisko naturalne, to dlaczego nie Polacy ? Nie dajmy sie Ludzie !!!

Portret użytkownika SurvivorMan

Pestycydy są szkodliwe??? O

Pestycydy są szkodliwe??? O K..WA!!!  Czy ja w takim razie jestem naukowcem? Wszak wiedziałem to już od co najmniej dekady...
Aha... I jeszcze jedno... Niech ludzie dalej podniecają się wywodami takich pajaców jak Lord Monckton, to ludzkość sama się wykończy... KANIBALIZMEM!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj