Microsoft stał się kolejnym gigantem IT na celowniku niemieckiego urzędu antymonopolowego

Kategorie: 

Źródło: Microsoft

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy (FCO) wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi w celu ustalenia, jak poważnie korporacja wywiera wpływ konkurencyjny na rynek. W swojej prezentacji FCO zwróciło uwagę na rozległy cyfrowy ekosystem Microsoftu, w tym systemy operacyjne, oprogramowanie biurowe, przetwarzanie w chmurze, gry, wyszukiwanie w Internecie, platformy komunikacyjne i technologie sztucznej inteligencji.

 

 

Prezes FCO, Andreas Mundt, skomentował: „Microsoft ma długą i bardzo silną pozycję. W związku z tym istnieją wszelkie powody, aby sprawdzić, jaki wpływ ma Microsoft na konkurencję rynkową. Audyt pozwoli nam podjąć działania na wczesnym etapie i uniemożliwić ewentualne działania antykonkurencyjne.” Poprzednie podobne przeglądy przeprowadzone przez FCO Google, Meta* i Amazon doprowadziły już do objęcia ich firm specjalnym systemem przeciwdziałania nadużyciom (chociaż Amazon złożył odwołanie). W czerwcu 2021 roku FCO ogłosiło również rozpoczęcie przeglądu siły rynkowej Apple'a, ale decyzja w sprawie tego przeglądu nie została jeszcze podana do wiadomości publicznej.

 

W Unii Europejskiej w tym roku wchodzi w życie ustawa o rynkach cyfrowych (DMA), określająca zestaw wstępnych zasad dla platform internetowych. FCO przyjmuje bardziej proaktywne podejście do regulowania działalności cyfrowych gigantów. Od 2021 roku w Niemczech zastosowano zaktualizowany system konkurencji, który np. zmusił Google do ostrożnego podejścia do wyświetlania wiadomości w wyszukiwarce, a Meta odłączyć swoje gogle VR od kont użytkowników na Facebooku.

 

Wcześniej informowano, że Microsoft uniemożliwia innym firmom rozwijanie chatbotów AI w celu utrzymania wiodącej pozycji technologii OpenAI ChatGPT, gdzie firma jest dużym inwestorem, co z pewnością może powodować problemy z konkurencją.

 

W przypadku Microsoftu FCO podkreślił, że dzisiejszy proces nie ocenia jeszcze formalnie konkretnych metod, jakie firma stosuje do prowadzenia działalności. Jeśli jednak zostaną znalezione oznaki antykonkurencyjnych nadużyć Microsoftu, będzie to przedmiotem odrębnej decyzji w porozumieniu z Komisją Europejską i innymi organami ochrony konkurencji. Microsoft regularnie trafiał pod lupę organów antymonopolowych w latach dziewięćdziesiątych, po czym kontrola nad działalnością firmy nieco osłabła. Ale teraz antymonopolowe organy regulacyjne UE i poszczególnych krajów podjęły z nową energią walkę z antykonkurencyjnymi zachowaniami dużych firm technologicznych.

 

Rzecznik Microsoft skomentował trwające dochodzenie: „Jako duża firma technologiczna jesteśmy świadomi naszej zwiększonej odpowiedzialności za utrzymanie zdrowego środowiska konkurencyjnego. Będziemy konstruktywnie współpracować z Bundeskartellamt, gdy będą starali się zrozumieć naszą rolę na rynkach cyfrowych”.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

szkopy to szkopy...

szkopy to szkopy...

Rada Unii Europejskiej wprowadziła nowe, rygorystyczne normy emisji CO2 przez samochody spalinowe. Zdaniem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, rozporządzenie w tej sprawie jest absurdalne i trzeba walczyć, aby nie weszło ono w życie.

Nowa regulacja dla aut spalinowych osobowych i dostawczych zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to wszystkich nowych pojazdów wyprodukowanych po 2035 r. Przepisy te oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r. „Trzeba walczyć, żeby rozporządzenie Rady UE w sprawie samochodów spalinowych nie weszło w życie, bo ono jest absurdalne” – oceniła we wtorek w Polsat News marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Nowe unijne przepisy określają następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r. Natomiast 100 proc. redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych, będzie obowiązywało od 2035 roku. Przyjęcie przepisów – które de facto oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku – stanęło w ostatnich tygodniach pod znakiem zapytania po tym, jak Niemcy zgłosiły sprzeciw, domagając się wyjątku dla tzw. e-paliw.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika harrisppod

Słyszałem o ostatnich

Słyszałem o ostatnich wydarzeniach z udziałem Microsoftu i niemieckiego urzędu antymonopolowego. Ciekawe, jak to wpłynie na krajobraz IT. Chociaż zmiany w gigantach zawsze przyciągają uwagę, to chciałem się podzielić jedną rzeczą, która może być dla niektórych równie interesująca.

Ostatnio natrafiłem na kurs, który może być świetnym punktem startowym dla osób, które chcą wejść do branży IT bez głębokiego zrozumienia programowania. Kurs ten https://goit.global/pl/courses/qa/ , oferowany przez GO IT, pozwala opanować zawód testera oprogramowania bez konieczności programowania. Popyt na testerów jest ogromny, a kurs skierowany jest do tych bez technicznego wykształcenia czy doświadczenia programistycznego.

Z tego, co się dowiedziałem, nawet osoby z ograniczonym doświadczeniem mogą znaleźć tu swoje miejsce. Fajne jest to, że wiele firm szuka specjalistów, którzy zagwarantują jakość produktu bez błędów, i są gotowe solidnie wynagradzać za tę umiejętność.

Skomentuj