Kategorie:
Jeszcze na początku XX wieku w Afryce żyło ponad milion lwów. Wraz z ekspansją ludzkości liczba ta spadała do 450 tysięcy w latach czterdziestych ubiegłego wieku do 20 tysięcy w czasach dzisiejszych. Naukowcy, którzy od 1990 roku badali zmiany w liczebności 47 stad lwów, biją na alarm. Odkryto, że ich populacja gwałtownie spada.
Przez ćwierć wieku, naukowcy obserwowali populację lwów, które żyją w Środkowej, Wschodniej i Zachodniej Afryce. Wyniki wykazały, że liczba lwów gwałtownie spada. Biolodzy zbudowane modele matematyczne sugerują, że proces ten będzie kontynuowany. Biolodzy twierdzą, że prawdopodobieństwo zmniejszenia o połowę liczby lwów w Afryce Zachodniej i Środkowej w ciągu najbliższych dwóch dekad wynosi aż 50%.
Co zaskakuje, lwy mają się niezbyt dobrze również w krajach zwykle angażujących się w ich ochronie, na przykład w Kenii. Autorzy badania twierdzą, że zaobserwowane trendy pokazują niezbicie, że system ekologiczny w regionie uległ znaczącym zmianom, a lwy nie są już drapieżnikami szczytowymi. Ich malejąca liczba jest konsekwencją ekspansji ludzi, co ogranicza ich habitat. Na dodatek kwitnie proceder polowania na te zwierzęta, nawet dla przyjemności, czego przykładem niedawna historia z zabiciem lwa Cecila przez amerykańskiego dentystę.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
https://youtu.be/IXy3tl64bGI
Skomentuj