Biolodzy ostrzegają - populacja lwów w Afryce gwałtownie spada

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Jeszcze na początku XX wieku w Afryce żyło ponad milion lwów. Wraz z ekspansją ludzkości liczba ta spadała do 450 tysięcy w latach czterdziestych ubiegłego wieku do 20 tysięcy w czasach dzisiejszych. Naukowcy, którzy od 1990 roku badali zmiany w liczebności 47 stad lwów, biją na alarm. Odkryto, że ich populacja gwałtownie spada.

 

Przez ćwierć wieku, naukowcy obserwowali populację lwów, które żyją w Środkowej, Wschodniej i Zachodniej Afryce. Wyniki wykazały, że liczba lwów gwałtownie spada. Biolodzy zbudowane modele matematyczne sugerują, że proces ten będzie kontynuowany. Biolodzy twierdzą, że prawdopodobieństwo zmniejszenia o połowę liczby lwów w Afryce Zachodniej i Środkowej w ciągu najbliższych dwóch dekad wynosi aż 50%.

 

Co zaskakuje, lwy mają się niezbyt dobrze również w krajach zwykle angażujących się w ich ochronie, na przykład w Kenii. Autorzy badania twierdzą, że zaobserwowane trendy pokazują niezbicie, że system ekologiczny w regionie uległ znaczącym zmianom, a lwy nie są już drapieżnikami szczytowymi. Ich malejąca liczba jest konsekwencją ekspansji ludzi, co ogranicza ich habitat. Na dodatek kwitnie proceder polowania na te zwierzęta, nawet dla przyjemności, czego przykładem niedawna historia z zabiciem lwa Cecila przez amerykańskiego dentystę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Wszystko się posypalo po 2000

Wszystko się posypalo po 2000 roku. Tylko slepi tego nie widzą. Lasy w Indonezji spalone w stanach to samo. Dzikich zwierząt już prawie nie ma a amazonki zostało już miej niż połowa. w 2003r okazało się że amazonka już nigdy nie wróci do stanu naturalnego w 100%. Ekonomia upadła, demokracja okazała się niewypałem a świat ogarnęła jedna wielką wojna. Kur.a ludzie są ślepi. Najgorętszy i najsuchszy rok w historii badań. Jesteśmy świadkami upadku ziemi pod każdym względem. Wiecie dlaczego to wszystko? Dlatego że ludzie nie zwracają na to uwagi. Praca, telewizja i kościół. W pracy nie ma czasu o tym myśleć w domu media hipnotyzuja i pokazują zakłamany obraz rzeczywistości a w kościele skręcają że po śmierci dopiero będzie lepjej. Syf przez duże S. Cieszę się że nastąpi to co musi nastąpić. Polska zmieni świat. Mało ludzi zostanie, oj mało.

Portret użytkownika And

Polska to 90% tzw. dresów,

Polska to 90% tzw. dresów, którzy zaczepiają innych pod blokami lub na ulicy i plują za każdym.
Z kolei stare babcie są przekonane, że każdy młody mężczyzna jest taki bo są przyzwyczajone.

Świat być może zmieni garstka osób, nie Polska.

Skomentuj