Papugi znane z filmu "Rio", ary modre, mogły wyginąć na wolności

Kategorie: 

Źródło: materiały prasowe /Twentieth Century Fox Film Corporation

Jak wynika z najnowszych raportów, ara modra, która była inspiracją dla animacji „Rio”, najprawdopodobniej wyginęła na wolności. Gatunek znany również jako cyanopsitta spixii pochodzi z Brazylii, a jego długość życia wynosi średnio 10 lat.

Jak wykazują badania przeprowadzone przez BirdLife International, ara modra jest najprawdopodobniej gatunkiem wymarłym na wolności. Główny autor badań dotyczących ary, dr Stuart Butchart, powiedział, że wyginięcie gatunku było spowodowane przez nielegalny handel papugami oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk. Ponadto, ptaki posiadały słabą zdolność adaptacyjną, co nie pozwoliło im przetrwać w trudnych warunkach.

W 1990 r. odnaleziono dzikiego samca ary w pobliżu Rio São Francisco w północnej Bahii, w Brazylii. Samica żyjąca dotąd w niewoli została wypuszczona, by się z nim sparować w 1995 r., ale wkrótce potem zaginęła. Uważa się, że samiec papugi jest ostatnim żyjącym na wolności przedstawicielem swojego gatunku. Samiec był widziany po raz ostatni w 2000 roku.

 

Niewiele wiadomo również na temat dokładnej liczby osobników żyjących w niewoli, jednak dane z BirdLife International wskazują, że w 2013 r. w niewoli znajdowało się około 100 niebieskich ar.

Około 26 500 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Obejmuje to 25% wszystkich ssaków. Globalny wskaźnik życia planety, który mierzy różnorodność biologiczną, pokazuje, że od 1970 roku liczba kręgowców spadła ogółem o 60%

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Czemu nie nazywa sie rzeczy

Czemu nie nazywa sie rzeczy po imieniu? Wyginiecie hehehe to przez pasozyta o nazwie człowiek który wymordowywuje i niszczy po koleji dość że siebie to wszystkie gatunki zwierząt na tej planecie.Na ziemi pierwsze były zwierzęta potem człowiek ,gdy by człowiek się nie pojawił nie było by taakiego wymierania jak do tej pory.Ziemia by wyglądała zupełnie inaczej.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj