Zagrożone wyginięciem gepardy mają powrócić do indyjskich lasów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sąd Najwyższy w Indiach podjął decyzję o ponownym sprowadzeniu do kraju gepardów. Drapieżniki te występowały naturalnie na terenie Indii, jednak doszczętnie wybito je 70 lat temu. Dzikie gepardy mają zostać sprowadzone do Indii z Afryki. Jak zapowiedziano, będą wypuszczone na wolność w starannie dobranych lokalizacjach.

Gepardy stanowią najszybsze na Ziemi zwierzęta lądowe, które na krótkim dystansie są w stanie osiągnąć prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Drapieżniki te są jednocześnie stale zagrożone wyginięciem. Główne czynniki, które zagrażają gepardom, to choroby genetyczne, złe warunki środowiskowe oraz silna rywalizacja ze strony ich naturalnej konkurencji, między innymi w postaci lwów oraz hien. W efekcie nawet 95% młodych gepardów ginie, a na świecie naliczono ich nieco ponad 7 tysięcy.

Do małej liczebności gepardów w dużej mierze przyczynił się człowiek. Na dzikie koty intensywnie polowano, w przekonaniu, że stanowią one zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Na podstawie historycznych zapisków szacowane jest, że w latach 1556-1605 na terenie Indii żyło około 10 tysięcy gepardów. Ich liczebność spadła gwałtownie w XIX wieku, do zaledwie kilkuset. Badania wskazują na to, że w okresie kolonialnym pasterze owiec i kóz wybili co najmniej 200 gepardów. Gepard jest również jedynym dużym ssakiem, który wyginął w Indiach po 1947 roku, gdy kraj odzyskał niepodległość.

Gepard azjatycki, który niegdyś przemierzał spory obszar Indii, aktualnie występuje wyłącznie na terenie Iranu. Stado liczy zaledwie 50 osobników. Z tego powodu władze Indii zdecydowały się na eksperymentalne sprowadzenie nowych dzikich kotów. Ruch ten zainicjował były minister środowiska Indii, Jairam Ramesh, chcąc w ten sposób zweryfikować, czy afrykańskie gepardy będą w stanie przystosować się do nowych warunków bytowania.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Mr Akcyza

Ha! Matka natura straciła

Ha! Matka natura straciła tyle wspaniałych zwierząt, więc ludziki dostaną w dupkę. Licze, ze Pan koronawirus wyrówna rachunki z ta najbardziej chujowa istotą na tej planecie..... człowiekiem....

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Skomentuj