Ostatni na świecie biały nosorożec północny jest poważnie chory

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia commons/Lengai101 CC BY 3.0

Zdrowie ostatniego na świecie białego nosorożca białego uległo nagłemu pogorszeniu. Oznacza to, że gatunek może wyginąć szybciej niż dotychczas sądzono.

45-letni nosorożec o imieniu Sudan mieszka z dwoma ostatnimi samicami swojego gatunku. W ostatni czwartek, władze parku Ol Pejeta poinformowały o pogarszającym się stanie zdrowia nosorożca. Wydawało się, że Sudan zwalczył infekcję, która rozwinęła się na jego prawej tylnej nodze pod koniec 2017 r. Jednak inna, poważniejsza infekcja zaatakowała nosorożca.

„Bardzo się o niego martwimy. Jest w podeszłym wieku jak na nosorożca i nie chcemy, żeby cierpiał niepotrzebnie.” – powiedział jeden z pracowników parku w oświadczeniu.

Sudan i samice Najin i Fatu, wraz z innym samcem tego samego gatunku, przybyli do Ol Pejeta z czeskiego zoo w 2009 roku. Niestety drugi samiec zmarł niedługo po przybyciu do parku.

Naukowcy mają nadzieję uratować białego nosorożca północnego przed wyginięciem, używając samic południowych nosorożców białych jako surogatek. Proces in vitro byłby prowadzony za pomocą nasienia przechowywanego w Berlinie i jajeczek pobranych chirurgicznie od samic z Ol Pejeta.

W Afryce żyje około 20 000 południowych nosorożców, po tym jak w latach pięćdziesiątych rozpoczęły się próby ratowania ich przed wyginięciem. Ich liczba spadłą do niecałych 100 osobników pod koniec XIX wieku z powodu kłusownictwa.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Naukocy stwierdzli, ze

Naukocy stwierdzli, ze klonuja owce, przeprowadzaja transplantacje, tworza  ludzkie hybrydy, dlubia w genach, sztucznie inseminuja wszystko i wszystkich, GMO i... k@&wa mac nie pobrali jajeczek i ejakulatu od kilkuset ostatnich osobnikow? Znaja sie chyba na tym. "Walcza o Ludzkosc nie od dzis". W Norwegii istnieje Bank Nasion Wszelakich. Myslicie, ze jedynie na tej kolekcji to sie konczy?

 

Portret użytkownika alojzy

Jeżeli się nie mylę, to ten

Jeżeli się nie mylę, to ten ostatni chory ma ucięte rogi...a wtedy byłby on idealnym odzwierciedleniem ludzi:
niby dbają o niego najlepsi medycy - ale ma inekcję za infekcją
niby jeszcze żyje i są szanse na rozmnożenie choćby sztuczne - ale i tak guzik z tego będzie
niby na wolności - ale wszyscy go mogą oglądać i pilnują go uzbrojeni ludzie
niby na wolności i swobodzie - ale z odciętym tym co uważa się u niego za najcenniejsze
...i za chwilę go nie będzie Smile

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj