W ciągu trzech dekad, populacja żyraf spadła o 40%

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Populacja żyraf na Ziemi zmniejszyła się o prawie 40 % w ciągu ostatnich 30 lat ze względu na kłusownictwo, konflikty regionalne oraz powiększanie terenów rolniczych, wskazują raporty Międzynarodowej Unii Ochrony (IUCN).

 

Zdaniem ekspertów, w 1985 roku populacja żyraf wahała się między 152 a 163 tysiącami osobników, a obecnie została zredukowana do około 98 tysięcy. Na międzynarodowej liście gatunków zwierząt zagrożonych (tak zwanej "czerwonej liście"), żyrafy są obecnie określane jako zwierzęta znajdujące się w trudnej sytuacji. Wcześniej były one zarejestrowane jako będące w małym zagrożeniu.

"Żyrafy są typowym elementem krajobrazu safari, są obecne w ogrodach zoologicznych i popularne w mediach, więc ludzie, w tym także ekolodzy, nie rozumieją, że te majestatyczne zwierzęta powoli wymierają" – wypowiedział się specjalista IUCN, Julian Fennessi.

Zauważono także rozwój zagrożenia wymarciem afrykańskich papug żako, które także pojawiają się na czerwonej liście, jako gatunek zagrożony. Na podstawie listy zwierząt zagrożonych wymarciem, ponad 24 tysiące z 85,6 tysiąca gatunków na niej zawartych może zniknąć z kuli ziemskiej w ciągu kilku dekad.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj