Ludzie, podobnie jak niegdyś dinozaury, zmuszają ssaki do nocnego trybu życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Działalność człowieka ma ogromny wpływ na życie dzikich zwierząt – coraz gęściej zajmujemy ich terytoria, wywierając presję dostosowania się. Na podstawie przeglądu 72 badań z całego świata dotyczących obserwacji wybranych 62 gatunków zwierząt z 6 różnych kontynentów stwierdzono, że wiele ssaków, które dotychczas były aktywne w ciągu dnia, powoli przechodzi w tryb nocny, unikając w ten sposób ludzi.

Zdaniem Kaitlyn Gaynor, głównej autorki badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, dzikie zwierzęta zamieszkujące obszary w pobliżu ludzi ok. 1,13 razy częściej zmieniają tryb życia na nocny. W wyniku tego ssaki, które dotychczas pozostawały aktywne w ciągu dnia, około 68% swojej aktywności wykazują nocą. Co ciekawe, zmiany te dotyczą całej planety, bez względu na wybrany kontynent. Nawet zwierzęta o głównie nocnym trybie życia zmieniły swoje zachowanie, całkowicie zaprzestając aktywności w ciągu dnia.

Najbardziej niepokojącym dla naukowców odkryciem okazało się to, że zmiany w zachowaniu dzikich ssaków nie dotyczą tylko tych zwierząt, które znajdują się bezpośrednio w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Podobny skutek odnotowano także w chronionych lasach, które ludzie odwiedzają np. w ramach uprawiania turystyki górskiej, pozornie nie zastawiając po sobie żadnego śladu. Zdaniem specjalistów ma to poważny wpływ na zmniejszającą się bioróżnorodność gatunków zwierząt.

Działalność ludzi zaburza interakcję pomiędzy drapieżnikami i ich ofiarami, mając wpływ na cały łańcuch pokarmowy zwierząt. Badacze odwołują się w tym przypadku do przeszłości – podobnie dinozaury zmuszały ssaki do nienaturalnej aktywności w nocy. Dopiero po ich wyginięciu bioróżnorodność ssaków rozkwitła.

Noce na Ziemi stają się coraz jaśniejsze poprzez stałą rozbudowę źródeł sztucznego oświetlenia, takiego jak na przykład latarnie uliczne. Chętnie korzystają z niego zwierzęta, których natura nie wyposażyła w dobry wzrok w ciemności. Naukowcy wyjaśniają jednak, że nie jest to główna przyczyna zmian w trybie życia ssaków, ponieważ ich zwyczaje zmieniły się także na tych obszarach, gdzie nie ma dostępu do sztucznych źródeł światła.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj