Oto fotografia jednego z ostatnich białych nosorożców północnych. Gatunek jest na skraju wyginięcia!

Kategorie: 

Źródło: Daniel Schnieder/Twitter, Tinder, Reavley/Shutterstock

Daniel Schnieder, biolog, nurek, podróżnik, obserwator, humanista i działacz, opublikował w poniedziałek na swoim Twitterze zdjęcie nosorożca o imieniu Sudan. Fotografia zdobyła ponad 40 000 polubień i 40 000 retweetów.

„Chcesz wiedzieć, jak wygląda wyginięcie?” – pyta Daniel Schneider. – „To ostatni samiec białego nosorożca północnego. Ostatnia sztuka tego gatunku.”

Sudan jest jednym z trzech ostatnich na świecie białych nosorożców północnych. Pozostałe dwa to Najin, jego 28-letnia córka i Fatu, jego 17-letnia wnuczka.

To trio oraz Suni (samiec białego nosorożca, który zginął w 2014 r., w wieku 34 lat) zostali przeniesieni z Republiki Czeskiej do rezerwatu Ol Pejeta w Kenii w 2009 r., gdzie oczekiwano, że środowisko bliższe ich naturalnym siedliskom zachęci nosorożców do prokreacji. Później odkryto, że ani Fatu, ani Najin nie są w stanie rozmnażać się naturalnie, a liczba plemników Sudanu jest wyjątkowo niska. Białe nosorożce mogą żyć nawet do 50 lat, lecz średni wiek ich śmierci wynosi 40 lat. Sudan ma już 43 lata, co oznacza, że ​​jego czas przemija.

 

W kwietniu tego roku, w ramach kampanii uświadamiającej, Sudan dołączył do Tindera. Opis jego profilu brzmiał: „Jestem jedyny w swoim rodzaju. Poważnie, jestem ostatnim białym nosorożcem na planecie Ziemia. Nie chcę być zbyt bezpośredni, ale los mojego gatunku dosłownie zależy ode mnie. Lubię jeść trawę i odpoczywać w błocie. Jestem bezproblemowy, mam 6 stóp wysokości i ważę 5000 funtów, jeśli to ma to jakieś znaczenie.”

Dzięki tej kampanii, naukowcy mieli nadzieję zebrać 9 milionów dolarów na sfinansowanie zapłodnienia in vitro za pomocą plemników Sudanu i komórek jajowych od Fatu lub Najin.

 

Kłusownictwo mocno przyczyniło się do wyginięcia gatunku, lecz w innych rejonach Afryki, wysiłki zmierzające do ochrony południowego białego nosorożca okazały się ogromnym sukcesem. Liczba zwierząt wzrosła z niecałych stu osobników w 1895 r., do około 20 000 w 2017 r. Czyni to je jedynym gatunkiem nosorożców, które nie są zagrożone wyginięciem.

 

Jeśli chodzi o białe nosorożce północne, wciąż istnieje pewna nadzieja. Naukowcy w Ol Pejeta mają nadzieję zebrać 1 milion dolarów na badania nad nowymi technikami sztucznego zapłodnienia dzięki kampanii na platformie GoFundMe o nazwie „Stwórz Nosorożca”.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Sama królowa brytyjska

Sama królowa brytyjska jeździła na polowania na słonie w Indiach gdy Indie były pod okupacją brytyjczyków. Jeśli kłusuje królowa to jest legalne a jak kłusownik to nielegalne, dlatego kłusownicy widząc przykład z góry wzięli się do roboty i tępią zwierzynę na potęgę zarabiając na tym miliony. A dlaczego zarabiają? Bo sa chętni by kupić ich "trofea" za wszelką cenę czyli ci co mają kupę kasy nie interesują się wyginięciem gatunków, dadzą potem kasę na przedłużenie holokaustu zwierząt bo w zasadzie im rzadszy gatunek tym cenniejszy .

A tak swoją drogą dlaczego nie sklonują tego nosorożca, już chcieli klonować dinozaury a nie mogą nosorożca? Sklonowana owca od nosorożca też wiele się nie różni. Czytając niektóre wieści ze świata mam wrażenie, że pewna grupa ludzi robi z siebie głupków by sprawdzić jak wielkie kłamstwo można nam wcisnąć. A może oni naprawdę są kretynami.

Portret użytkownika FrozenShade

Lajki i RT nic tu nie dadzą,

Lajki i RT nic tu nie dadzą, nie przywróca do życia ani tego ani żadnego innego gatunku. Kłusownicy będą kłusownikami niezależnie od tego jak popularne w sieci będa tego typu zdjęcia. Poza tym co to za popularność. Łapka w gorę dla zdjęcia jednego z ostatnich przedstawicieli gatunku a za chwilę lajk zdjęcia hamburgera, którego psiapsiółka zamówiła w barze. No i jeszcze lajk dla psa sąsiada ktory podczas robienia kupy na chdniku miał przezabawną minę.

Skomentuj