Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 uderzyło w Morze Celebes w pobliżu General Santos na Filipinach

Kategorie: 

Źródło: USGS

W piątkowe popołudnie 17 listopada 2023 roku, Morze Celebes, położone w pobliżu General Santos na Filipinach, zostało wstrząśnięte silnym trzęsieniem ziemi o magnitudzie 6,7. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 60 kilometrów na południowy zachód od General Santos, z głębokością 78 kilometrów pod dnem morza​​. Chociaż trzęsienie miało miejsce pod wodą, jego wpływ odczuwalny był w znacznej części regionu.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) wskazała na potencjalne ryzyko tsunami po trzęsieniu ziemi​​. Mimo że nie odnotowano wysokiej liczby ofiar śmiertelnych ani znacznych strat materialnych, zdarzenie to zostało zaklasyfikowane na niskim poziomie ryzyka (zielony) pod względem zarówno liczby ofiar, jak i wpływu ekonomicznego​.

 

Około 14 milionów osób odczuło wstrząsy, z czego około 1,723,000 mogło doświadczyć silnego wstrząsu i prawdopodobnie lekkich uszkodzeń. Najbliższym znaczącym ośrodkiem populacyjnym w pobliżu epicentrum jest Glan na Filipinach, gdzie wstrząsy osiągnęły poziom VI na skali Mercalli, co oznacza silne wstrząsy i prawdopodobnie lekkie uszkodzenia​

​.

Po głównym wstrząsie odnotowano 3 mniejsze wstrząsy wtórne. Najbliższy nastąpił godzinę później, 20 kilometrów na wschód-południowy wschód od epicentrum, z magnitudą 4,4​​. Chociaż ryzyko kolejnych wstrząsów wtórnych maleje z czasem, istnieje zawsze potencjalne ryzyko kolejnych, silniejszych trzęsień​.

 

Region ten jest często dotknięty przez trzęsienia ziemi o podobnej sile. To najmocniejsze trzęsienie od czasu wstrząsu o magnitudzie 7,1, które miało miejsce 11 sierpnia 2021 roku, 209 kilometrów na wschód-północny wschód od epicentrum. W ciągu ostatnich 10 lat zarejestrowano 6 trzęsień ziemi o magnitudzie 6,7 lub wyższej w promieniu 300 kilometrów od tego epicentrum, co średnio daje jeden taki wstrząs co dwa lata​.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj