Promieniowanie gamma o najwyższej energii emitowane przez Słońce zszokowało naukowców

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nieoczekiwane odkrycia naukowe potrafią wywrócić do góry nogami to, co do tej pory uważaliśmy za pewnik. Jednym z takich odkryć jest niedawne stwierdzenie, że Słońce emituje promienie gamma o niespotykanej dotąd energii. Chociaż obiekty kosmiczne takie jak supernowe czy obszary formowania się gwiazd znane są z produkcji wysokoenergetycznego promieniowania gamma, nie spodziewano się znaleźć takiego zjawiska u naszej własnej gwiazdy.

 

Promienie gamma, najbardziej energetyczne spośród wszystkich znanych form promieniowania elektromagnetycznego, były tematem wielu badań ze względu na ich potencjalne zagrożenia i tajemnice. Chociaż ziemska atmosfera chroni nas przed ich bezpośrednim wpływem, ich obecność w kosmosie ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia procesów astrofizycznych.

 

Zastosowanie techniki opartej na obserwacji promieniowania Czerenkowa pozwoliło badaczom skupić się na Słońcu. To właśnie te zbiorniki wodne, pełniące rolę detektorów, wyłapały nadmierną ilość promieni gamma o energii rzędu biliona elektronowoltów (TeV). Wydawałoby się, że dla tak młodej i względnie spokojnej gwiazdy, jaką jest nasze Słońce, emisja tak potężnych promieni gamma jest czymś nie do pomyślenia.

 

Jednak, jak mówi stary adage, wyjątek potwierdza regułę. Dr Mehr Un Nisa i jej zespół podchodzili do swoich wyników z początkową nieufnością. Słońce, z jego stabilnym świeceniem i energią, wydawało się mało prawdopodobnym źródłem tak potężnych promieni gamma. Jednak dane były jednoznaczne.

 

Zastanawiające jest to, że wcześniejsze teorie zakładały, że Słońce może produkować promienie gamma o takiej energii jedynie w wyniku interakcji z innymi, bardziej energetycznymi ciałami kosmicznymi. Obecność tej formy promieniowania sugeruje, że nasze zrozumienie mechanizmów produkujących promienie gamma w Słońcu może być niekompletne lub błędne.

 

To fascynujące odkrycie może prowadzić do przewartościowania tego, jak postrzegamy Słońce i procesy, które tam zachodzą. Może to również rzucać nowe światło na działanie innych gwiazd podobnych do Słońca w naszym Wszechświecie.

 

Jedno jest pewne - wszechświat nadal kryje wiele tajemnic, a nauka, wciąż dążąc do zrozumienia jego działania, nieustannie przynosi niespodzianki, które rzucają wyzwanie naszym obecnym teoriom. W erze odkryć kosmicznych nasze Słońce przypomina nam, że nawet najbliższa nam gwiazda może wciąż kryć tajemnice, których jeszcze nie odkryliśmy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Znakomita informacja, czekam

Znakomita informacja, czekam na kolejne. To jest energia konieczna do zmian na Ziemi.

A nałukofce wiedzą, że cała nałuka o astronomii to fałsz i żeby utrzymać etaty, granty, funkcje, nagrody muszą łgać. Zrobiona przez nich "wiedza" o Słońcu padnie, gdyż ono jest zupełnie inne, w innej odległości, innej wielkości, nie zachodzą w nim procesy, które wymyśliły nałukofce.

Skomentuj