Kategorie:
Wszystkie dotychczas uznawane za pewne teorie odnoszące się do aktywności słonecznej nie sprawdziły się w trwającym właśnie cyklu. Teraz, kiedy spodziewano się dużej ilości zjawisk solarnych jest niezwykle spokojnie. Astrofizycy nazywają ten nieoczekiwany okres "Wielką Ciszą" i przyznają, że nie wiadomo co powoduje takie zachowanie gwiazdy.
Od kilkunastu dni tarcza słoneczna pozostaje niemal bez plam. Odbija się to na ilości obserwowanych rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy. Jeszcze kilka tygodni temu na naszej dziennej gwieździe działo się całkiem sporo, a teraz nagle zrobiła się zupełna flauta.
Astrofizycy przyznają, że to dziwne, że w samym szczycie teoretycznego przynajmniej maksimum słonecznego, nie dość, że nic się nie dzieje to jeszcze zabrakło zupełnie plam. Już teraz można powiedzieć, że to maksimum, będzie najsłabsze od stu lat. Specjaliści twierdzą, że jeśli ten trend się utrzyma, to możemy jeszcze zobaczyć więcej okresów bez plam słonecznych.
Źródło: NASA
Naukowcy sugerują, że podobny okres pauzy w aktywności miał też miejsce w 2011 roku, ale potem wszystko się rozbudziło i ostatecznie rok został uznany za dosyć aktywny pod względem zjawisk solarnych.
Coraz częściej pojawiają się sugestie, że na Słońcu zachodzą jakieś procesy, których nie rozumieją ziemscy astrofizycy. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ obserwacje Słońca prowadzone są od niecałych 400 lat, a z odpowiednią dokładnością zaledwie od 50 lat. Nasza gwiazda ma już 4,5 miliarda lat. Może się zatem okazać, że istnieją cykle solarne, o których nie mamy pojęcia.
Jeśli następują jakieś fundamentalne zmiany wewnątrz Słońca możemy się temu tylko przyglądać i zgadywać co się dzieje. Niewątpliwie jednak anomalne zachowanie Słońca jest jedną z największych obecnie niewiadomych dla świata naukowego i mimo, że nie mówi się tego w oficjalnych mediach, zmiany na Słońcu zawsze oznaczają zmiany na Ziemi.
Wiadomość pochodzi z serwisu na temat Słońca:
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów
Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...
Strony
Skomentuj