Rozpoczęła się noworoczna burza magnetyczna - można wypatrywać zorzy polarnej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Komponent plazmy z koronalnego wyrzutu masy z 28 grudnia dotarł do Ziemi tuż przed 01:00 UTC dzisiaj w nocy, 31 grudnia. Wygląda na to, że część naładowanych cząstek jednak przeszła obok, co będzie skutkowało nieco mniejszą intensywnością zjawiska.

 

Spodziewano się silnej burzy magnetycznej na poziomie G3, ale obecnie mamy burzę na poziomie G2 z wiatrem słonecznym poniżej 500 km/s. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp wzrasta i obecnie osiąga wielkość 6. Bardzo możliwe, że dojdzie jeszcze do zwiększenia intensywności zjawiska.

Jednak nawet przy tym poziomie burzy magnetycznej obserwatorzy nieba na wyższych szerokościach geograficznych mogą zobaczyć zorze polarne. Jeśli indeks Kp wzrośnie do poziomu 7 być może uda się zobaczyć je nawet na północy Polski.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Skomentuj