Ogromny morski wąż wyrzucony przez falę u wybrzeży Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

U wybrzeży Kalifornii, w pobliżu wyspy Santa Catalina, odnaleziono ogromną rybę, legendarnego węża morskiego o długości pięciu metrów. Stworzenia te inspirowały w przeszłości ludzi do tworzenia legend o wężach morskich, na które natrafiali żeglarze w starożytnych czasach.

 

Morskie stworzenie, który przypomina gigantycznego węża, znalazł 13 października 2013 instruktor nurkowania Santana Jasmine z Instytutu Morskiego Catalina. Zauważył, że coś błyska na głębokości 9 metrów. Kiedy Santa podpłynął bliżej, nie mógł uwierzyć własnym oczom – na dnie leżała ogromna ryba, przypominająca węża.  Zaangażowano 15 osób, aby wytaszczyć znalezisko na brzeg. Stworzenie leżało na dnie 23 metry od brzegu.

 

Tak wielkie okazy odnajdywane są bardzo rzadko. Ryba ta – wstęgor królewski (Regalecus glesne) żyje i pływa w głębokiej wodzie (około 900 metrów pod wodą), a więc nic dziwnego, że jest nieczęsto  obserwowana i zwykłym ludziom raczej w ogóle nie znana. Jasmine Santana twierdzi, że ostatni wyłowiony przedstawiciel tego gatunku, mierzył niewiele ponad metr.

 

Zwierzęta te robiły wrażenie na marynarzach podróżujących na żaglowcach. Znaleziony w Kalifornii Regalecus glesne padł z przyczyn naturalnych. Pobrano próbki tkanek do badań. Trafiły one w ręce biologów z University of California w Santa Barbara. Wstęgor królewski to jedna z najdłuższych ryb. Może dorastać do 15 metrów i żyć na dużych głębokościach. Najprawdopodobniej największe jednostki wstęgorów mogły być groźne dla żeglarzy lub po prostu inspirowały opowieści o potworach morskich

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Anarchiusz

Jakby admin wiedział coś

Jakby admin wiedział coś więcej niż to jak manipulować ludzmi nie tworzył by tej  ( i kilku innych) stron, a miał by sukcesy w polityce.
Niestety admin wie jak wzbudzać emocje w ludziach i zarabiać na nich pieniądze wkładając w to minimum nakładu pracy. (PS: sory admin jeszcze calkiem nieźle radzi sobie z HTML itp. w końcu to jego własne strony.

Skomentuj