W estońskich jeziorach roi się od martwych ryb

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Jezioro Kahala w rejonie Kuusalu przepełnione jest martwymi rybami. Za każdym razem na wiosnę, z powodu braku tlenu, ryby próbują wypływać  na powierzchnie. Gruba warstwa lodu pozbawia ich jednak tej możliwości i zdychają. Nieuczciwi, ale za to zaradni rybacy, kuszeni łatwym zyskiem, korzystają z okazji, upłynniając trefny towar na rynku. Oburzeni konsumenci żądają wprowadzenia zmiana do ustawy o rybołówstwie, donosi ETV.

 

W tym roku masowe zdychanie ryb zaskoczyło jednak wszystkich. Odśnieżona ziemia wokół brzegów jeziora dosłownie pokryta jest martwymi zwierzętami. W wywiadzie dla ETV rybak Nikołaj powiedział, że nigdy wcześniej nie widział, aby ryby zdychały w tak dużych ilościach. Giną przede wszystkim ryby niewymiarowe.

Dodatkowo na lód wychodzą wędkarze. Łowienie ryb nie przysparza dużych trudności w tych warunkach. Wystarczy zrobić otwór w lodzie, a ryby spragnione tlenu łatwo wpadają w ręce. Niektórzy uważają, że robiąc przeręble, pomagają ratować to, co się da. Uważają, że za masowe śnięcie ryb, odpowiada Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspekcja nakłada kary finansowe na tych, którzy robią otwory w lodzie i łowią drobne ryby. Wędkarze narzekają, że inspekcja, oprócz nakładania kar, pobiera opłaty środowiskowe, a nie robi nic, aby przeciwdziałać zjawisku.

 

 

Z kolei Leili Tuul, rzeczniczka Inspektoratu Ochrony Środowiska stwierdza, że „śmierć ryb nie daje prawa do nielegalnych połowów. Natura sama reguluje proces i nie działa przeciwko sobie. Wielu ekspertów twierdzi, że po długiej zimie innym gatunkom zwierząt trudno się wyżywić, a martwe ryby stanowią pożywienie dla osłabionych po zimie ptaków i rozmaitych zwierząt”. Inspektorzy przypominają, że wędkarze angażujący się w wiosenne połowy na lodzie w akwenach, gdzie masowo padają ryb, narażają się na kary finansowe w wysokości od 400 do 1200 euro.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wędkarz

No super filmik dużo widać

No super filmik dużo widać jak wędkarze wyciągają z przerębli kilogramami ryby....do admina...człowieku jeśli wstawiasz film do artykułu to powinieneś stwierdzić fakty czy faktycznie na tym filmie widać że wędkarze wyciągają ryby kilogramami i to martwe...bo jak ja widzę to nic takiegao nie ma miejsca...wstyd adminie!!!

Skomentuj