Największy bank w Norwegii wzywa do zlikwidowania fizycznej gotówki

Kategorie: 

Źródło: Flickr/jamieca/CC BY-NC 2.0

Zlikwidowanie fizycznej gotówki wiąże się z wieloma zagrożeniami o których najczęściej się nie mówi. Pod przykrywką bezpieczeństwa, wygody oraz walki z praniem brudnych pieniędzy i korupcją możemy przede wszystkim utracić prywatność i będziemy stale inwigilowani przez służby, które będą znały każdy nasz ruch. Mimo tego coraz częściej słyszymy, że tak właśnie będzie wyglądał świat w przyszłości.

 

Kierownik banku DNB Trond Bentestuen przekonuje, że przejście na elektroniczny pieniądz będzie wiązało się "wyłącznie" z korzyściami. Według jego szacunków, tylko 6% Norwegów korzysta obecnie z fizycznej gotówki, dlatego jego zdaniem jest ona po prostu zbędna i należy rozpocząć dyskusję nad jej likwidacją.

"Obecnie w obiegu jest około 50 miliardów koron a bank centralny jest w stanie określić co dzieje się z zaledwie 40 procentami tej kwoty. To oznacza że 60 procent ruchu pieniądza jest poza jakąkolwiek kontrolą. Uważamy że dzieje się to za sprawą korupcji i prania brudnych pieniędzy" - powiedział Trond Bentestuen, kierownik banku DNB.

Jednak norweskie Ministerstwo Finansów przyznało że nie popiera tego pomysłu. Starsi obywatele kraju wciąż są przyzwyczajeni do fizycznej gotówki. Wskazano również na obawy wielu ludzi, związane z anonimowością podczas transakcji bezgotówkowych, oraz brakiem możliwości dokonania indywidualnych zakupów.

 

To i tak nie oznacza, że fizyczny pieniądz nigdy nie upadnie. Eksperci z organizacji finansowej Finans Norge uważają, że do 2020 roku Norwegia będzie korzystać wyłącznie z pieniądza elektronicznego. Natomiast banki DNB i Nordea przestały już korzystać z papierowej gotówki w swoich oddziałach. Zresztą nie bez powodu naciska się na jej likwidację. Dzięki temu, banki uzyskają kontrolę nad wszystkimi pieniędzmi, każdą transakcję będzie można opodatkować i pobierać od niej opłaty i wyeliminowany zostanie problem tzw. paniki bankowej.

 

 

Źródło: http://www.zerohedge.com/news/2016-01-23/norways-biggest-bank-demands-cash-ban

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kur zapial

Juz od dluższego czasu cieżko

Juz od dluższego czasu cieżko w Norge o banknoty 1000 nok,banki nie wyplacają juz gotowki.....wogóle.Mozna tylko zrobić przelew albo wyciągnąć fizyczną kasę z bankomatu i to tylko do limitowanych kwot.Tlumaczą się ograniczaniem szarej strefy ,spekulacji, itd.Prawda jest zupelnie inna,jest to początek ubezwłasnowolnienia obywateli.Tlumaczenia i straszenie szarą strefą jest bzdurą,dopòki istnieją inne waluty w uzyciu nie da się wyeliminować szarej strefy.Kazdy to wie.Chce miec mozliwość posiadania gotowki na wypadek wojny,naglej dewaluacji czy chociazby niewyplacalności banków,w innym przypadku jestem skazany na bycie poslusznym i podążanie za tlumem w kierunku smutnej przyszłości.

Portret użytkownika Ponury0711

A to już tak nie jest? Bylem

A to już tak nie jest? Bylem niedawno w Norwegi, na jakims dworcu, czekalem na pociag aż tu nagle zachciało mi sie srać. Wiec ide do kibla, widze kilka toalet i co? Wszystki na karte, a ja nie mam żadnej karty, bo po prostu wolę gotówke!!!  Jak dla mnie to juz przegiecie, pełna inwigilacja, nawet wiedzą kiedy i gdzie sramy... niedługo będą sprawdzać czym... a ja im powiem już teraz: gównem, ku.wa gównem!!!

Portret użytkownika jaa

w świecie jest mnóstwo

w świecie jest mnóstwo pieniędzy ze sprzedaży (nielegalnej) broni, amunicji, narkotyków, ludzkich organów,seksu oraz wielu innych. Te "pieniądze", to duże zagrożenie, bo burzą normalny, zdrowy rozwój. Chociaż w indywidualnych przypadkach bywają czasami "ratunkiem", to w skali globalnej są bardzo niebezpieczne. To, najprawdopodobniej musi być zakończone. Zresztą cały system oparty na nadwyżkach wynagrodzeń dla jednych i niedoborach dla innych oraz różnych dodatkach, upustach itp., też jest katastrofalny i, jak widać, stracił rację bytu. Sytuacja w zakresie produkcji (czegokolwiek) ulega zmianie. I to diametralnie. Dlatego system społeczny (całościowo) też, nie tylko, że musi, ale po prostu ulegnie zmianie. Tak, jak gąsienica owija się w kokon, żeby wylazł z niej motyl, tak ludzkość też się zmienia. Jedni będą to robić chetniej, inni będą woleli zachować, to co mają. Ale też do czasu, aż przekonają się, że tym pierwszym żyje się lepiej.
Tak zwane czipowanie i PUNKTY, o których pisałem, to będzie najlepszy sposób na to, żeby dobrze żyć i dobrze się rozwijać. Oczywiście jest spore zagrożenie, że jakieś "lewe" interesy zdominują taki system. Ale, przecież ci uczciwi nie są osłami i też wciąż pracują nad tym, żeby to oni mieli kontrolę nad swoim życiem. Co, do PUNKTów.
Punkt, to, jak chcą zwolennicy WW coś, co było na początku. Czyli, to jakby nowy początek, nowy świat, nowa rzeczywistość. Punkt to też jakby nocne niebo pełne punkcików. I jeszcze wiele tym podobnych skojarzeń. Ale do tego jest potrzebny system SI, który będzie bezstronny, ale i nieprzekupny - w tym, nie będzie podlegał zakusom kogoś, kto będzie chciał pozbawić kogoś jego punktów, na przykład dlatego, że tak temu komuś pasuje.

Portret użytkownika Antyenwuowiec

"Skończy się

"Skończy się korupcja"
"Skończy się pranie brudnych pieniędzy"
"Teraz wszystko będzie jasne w przepływie finansowym"
Takie słyszę dookoła głosy, gdy pojawia się temat zaniku pieniądza "papierowego".
Ludzie kochani, wraz z końcem papierowego pieniądza, w bonusie, zupełnie gratis, skończy się także wasza wolność. Przecież to na kilometr śmierdzi nowym porządkiem świata. Od bezgotówkowych transakcji już tylko krok, do chipowania ludzkości w celu "ułatwienia przepływu pieniężnego". Nie drodzy czytelnicy, nie chodzi o ułatwienia, chodzi o całkowitą kontrolę nad wami.
W mediach jest wam pokazywane jak macie myśleć, co macie robić, na kogo macie głosować, jesteście prowadzeni przez medialną propagandę po torach, z których ciężko zboczyć.
Widząc terrorystów w TV, godzicie się na ograniczanie waszych swobód obywatelskich, bo tak wam mówi telewizja.
Widząc walące się wieże WTC wierzycie, że wróg czycha tuż obok was i godzicie się na  wszystko co podpowiadają politycy w TV.
Godzicie się na wszystko, nawet nie zastanawiając się o co tak naprawdę chodzi.
Cenzura internetu, żeby zabić wasz wolny głos, bezgotówkowe transakcje zamiast papierowego pieniądza, żeby zabrać resztki waszej niezależności.
A wy się tylko godzicie, bo tak przekazują media...
 

"Jedną formą dyktatury jest bycie w celi więziennej
kiedy możesz zobaczyć kraty i je dotknąć.
Drugim rodzajem jest siedzenie w celi więziennej
kiedy nie potrafisz zobaczyć krat, bo myślisz, że jesteś wolny..."

Portret użytkownika fryc

To  nie rządom zależy na

To  nie rządom zależy na likwidacji gotówki ale upadającym bankom!
Bki mogły pozyczać 10 razy wicej ni zostało im wpłacone więc w dobie lokat zyskały kapitał by potem przyszła dobatanich i szybkich krdytó za sztuczną 10 razy wikszą elektroniczną kwotę wypłacaną w formie elektronicznej. A teraz przy braku spłat długów w momencie gdy lokaty  są coraz częściej likwidowane a ludziom coraz częściej brak kasy wciśnięto im karty by brak gotówki fizycznej został wypłacony elektronicznie. Niestety ale przkręt wychodzi na jaw więc banki są w czarnej dupie i albo zlikwiduj całkowicie możliwość wypłat gotókowych albo zbankrutują! Ot cał filozofia.

Portret użytkownika 777

Należy jak najszybciej

Należy jak najszybciej powołać komisję śledczą w sprawie "przekrętu szwajcarskiego" i rozliczyć z tego odpowiedzialnych urzedników KNF, UOKiK i ZBwP. I jak najszybciej uwolnić polaków od banksterskiego niewolnictwa!! Belka, Pietraszkiewicz Banka i paru innych banskterów za kraty!

 

Portret użytkownika fjkv ngrf

Człowiek trafia do szpitala .

Człowiek trafia do szpitala . Potrzebna jest operacja. Sala jest pusta ale doktorek mówi że nie ma miejsc i pokazuje łapą kieszeń. Jak mu nie dasz łapówki umrzesz, Gdy go wywalisz przez okno to też umrzesz. Teraz to się skończy.

Portret użytkownika Zenek :)

Gówno prawda... wcale się NIE

Gówno prawda... wcale się NIE SKOŃCZY.....

teraz taki konował czeka na KOPERTĘ Z KASĄ...

a w świecie bez gotówki będzie czekał na ZŁOTE ŁAŃCUSZKI, ZŁOTE SZTABKI, ZŁOTE MONETY.....

ZMIENIĄ SIĘ TYLKO STAWKI A NIE CHCIWOŚĆ.

Wkleiłem w innym poście link do wywiadu I.Tradera. On tam te niuanse dokładnie wyjaśnił, CZEMU NAPRAWDĘ MA SŁUŻYĆ ELIMINACJA GOTÓWKI.... taka BEZ ŻYDOPROPAGANDY lanej gupim gojom z mendiów.

Portret użytkownika XaX

Wystarczy że będziesz nie

Wystarczy że będziesz nie poprawny politycznie w takim rozwoju wypadków i odcinają ci wszelkie zasoby pieniężne ... To niesie ze sobą większe zagrożenia niż korzyści, włamie się taki haker do banku i w mgnieniu oka może wyczyścić wszystkie konta .

Strony

Skomentuj