Zapowiedziano koniec emisji banknotów o nominale 500 euro

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Walki z gotówką ciąg dalszy. Europejski Bank Centralny zdecydował się zakończyć emisję banknotów o nominale 500 euro. Rada Prezesów EBC, uzasadnia swoją decyzję obawami, że tak duże nominały europejskiej waluty przyczyniają się do rozwoju nielegalnej działalności.

 

Wypuszczane nowych banknotów o wartości 500 euro zostanie zakończone pod koniec 2018 roku, kiedy to pozostaną tylko banknoty 100 i 200 euro. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wszystkie banknoty 500 euro pozostające w obiegu zachowają swoją wartość i mogą być używane lub wymieniane przez nieograniczony okres czasu.

Walka z gotówką zawsze prowadzona jest w imię zwalczania szarej strefy i przestępczości. W ten sposób łatwiej wytłumaczyć konieczność kolejnych restrykcji. Nie da się jednak wycofać papierowych pieniędzy nagle, dlatego rozpisano ten proces na etapy takie jak ograniczenie dozwolonych kwot limitów gotówkowych dla przedsiębiorców i eliminowanie poszczególnych nominałów monet oraz banknotów. Ostatecznie posługiwanie się gotówką ma by niepraktyczne i uciążliwe, tak aby ludzie chętniej korzystali z usług banków.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika remidemi

To nic innego jak ukłon

To nic innego jak ukłon Europy w stronę USA.Dla jankesów Euro to realne zagrożenie dla dolara który jest gówno wart. Już parę wojen amerykańcy w imię dolara rozpętali. Dolar, jako pieniądz jest funta kłaków wart, niestety cala światowa finansjera używa ten szajs, jako walutę do wszelkich transakcji finansowych i trudno im jest się z tym pogodzić ze takie Euro mogłoby zająć miejsce dolara. Ameryka jest bankrutem i to od dłuższego czasu. Kryzys z 2008 roku pokazał jak w Europie jeden rząd po drugim wymyślali podatki i różne ciecia finansowe żeby przetrwać. Cale zastępy bankierów ,specjalistów myślało jak wyjść z kryzysu , a co robią amerykanie ? Otóż w prosty sposób dodrukowują dolary!!!Pieniądz bez pokrycia, raczej papier bez pokrycia. Saddam , Kadafi chcieli stworzyć swój system płatniczy ,choćby i w zlocie ,żeby wyprzeć dolara z rynku. Na dobre im to nie wyszło - od dłuższego czasu gryzą piach. Fala uchodźców to tez ,,robota'' jankesów. No, bo przecież Unia Europejska nie będzie dyktować tempa gospodarczego Ameryce. To trzeba Europe skłócić, rozdupcyć !

Portret użytkownika SN69

Po pierwsze banknoty o

Po pierwsze banknoty o nominale 500€ od samego początku nie należały do ulubionych, głównie ze względu duże prawdopodobieństwo otrzymania fałszywki  dlatego większość stacji benzynowych i nocnych sklepów w krajach zachodnich umieszczało w widocznych miejscach specjalne naklejki informujące o nie przyjmowaniu banknotów 500€. Po drugie był to też kłopot dla tych sprzedawców którzy przy niewielkich obrotach musieli przyjmować takie nominały i wydawać do nich resztę, wystarczyło przyjąć kilka razy 500€ przy zakupie za 50 i mniej i robił się mały problem z wydawaniem reszty. Po trzecie w związku z dwoma powyższymi problemami banknoty 500€ były tak niepopularne że wiele osób po otrzymaniu ich w ramach rozliczeń dla świętego spokoju i tak wpłacało je do bankomatu i wypłacało odrazu niższe nominały, sam zacząłem tak robić od czasu kiedy płacąc 500 w berlińskim Realu wzbudziłem duże zainteresowanie reszty kolejki a na twarzy kasjerki zobaczyłem duże ździwienie. Także niewidzę tutaj związku z teorią spiskową o której mowa powyżej, a raczej przejaw zdrowego rozsądku i powolne zaprzestanie obiegu tego nieszczęsnego nominału. Zdaję sobie też sprawę z tego że dla etatowych zwolenników teorii spiskowych takie tłumaczenie nie jest wystarczające.

Portret użytkownika And

Dobry krok do uwolnienia

Dobry krok do uwolnienia ludzi od jażma pieniądza. Teraz gdy zrobią wszystko elektroniczne wystarczy większy rozbłysk na słońcu lub jakaś broń elektromagnetyczna i matriks pieniędzy się zakończy.

Skomentuj