Podatek bankowy

Kategorie: 

http://3.s.dziennik.pl/pliki/7658000/7658619-bank-643-385.jpg

Z datą 1 lutego bieżącego roku w życie weszła ustawa o tzw. podatku bankowym. Minęło zaledwie półtora miesiąca, a skutki są już odczuwalne. Oczywiście najbardziej odczuwamy je my - klienci banków.

 

 

Sektor bankowy w chwili obecnej jest nie do pominięcia. Nie tylko zajmuje wszystkie możliwe sprawy związne z dystrybucją pieniądza ale i zajmuje wszystkie środki przekazywania ich. A kraje, będąc zarządzane pośrednio przystają na wszystkie ich warunki. Tak więc nie ma nic dziwnego, że w przypadku gdy rządzący obcinają dochody baków od 21% do niemal 33% w przypadkach niektórych banków, banki reagują dość szybko.

 

Pierwszą reakcją był spadek wartości złotówki na przełomie roku. Pomimo wielokrotnych zapewnień przedstawicieli rządu, iż nowy podatek nie przełoży się na klientów, a jedynie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności pomiędzy bankami, już pojawiają się pierwsze podwyżki opłat. Przewidywalnymi odpowiedziami banków na dodatkowe opłaty mogą być:

  • wyższe marże kredytowe,

  • optymalizacja bilansu,

  • wyższe opłaty i prowizje,

  • kontrola kosztów.

Co ciekawe jakoś dwa tygodnie po wprowadzeniu w życie podatku bankowego, pojawiły się pogłoski o próbach ominięcia przynajmniej części nowego obciążenia, poprzez formalne przenoszenie kredytów za granice państwa. To z kolei poskutkowało pogłoskami o konieczności nowelizacji tej jeszcze gorącej ze świeżości ustawy. Podobno rękę na pulsie trzyma MF Polski.

 

Ukrócenie bezkarnosci banków to pomysł dobry, lecz w przypadku gdy de facto to banki dyktują zasady gry jest to wielce ryzykowne i niekorzystne dla zwykłych ludzi, czego z uporem maników nie dostrzegają obecne władze. Może warto przemyśleć to i spróbować w uderzyć w banki z nieco innej strony?

 

 

Więcej na http://prywatnefinanse.pl/index.php/2016/03/15/podatek-bankowy/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: kula
Portret użytkownika kula

Komentarze

Portret użytkownika Lila

Przy każdym artykule na temat

Przy każdym artykule na temat banków proszę - dziennikarze zajmijcie się swoją pracą NA POWAŻNIE. Ja się z nich nic nie dowiaduję! Przestańcie powielać jałowe opinie zaciągnięte jeszcze od innych wam podobnych, z innych stron informacyjnych i zacznijcie INFORMOWAĆ i służyć ludziom! W Polsce nie ma wielu mediów oddanych polskim sprawom więc chociaż wy bądźcie lepsi!
Skończcie z tą murzyńską uległością wobec banksterów! Jeśli banki postępują nie fair wobec Polaków to odpowiedzcie na to atakiem! Jeśli banki mówią, że podniosą opłaty to zadaniem osoby, która chce się nazywać dziennikarzem jest zrobienie bilansu tych banków oraz rozreklamowanie tych, które tak nie postępują. Z każdego takiego artykułu dowiaduję się że 1) banki przeniosą opłaty na ludzi i 2) większość banków w Polsce to banki zagraniczne. Dzięki za info ale to mi w niczym nie pomaga! Banki przecież ze sobą KONKURUJĄ to znaczy, że starają się przekonać do siebie klientów lepszymi warunkami. A jeśli ich do siebie zrażą? Dlaczego nie widzę ani jednej konkretnej nazwy banku w artykule?
 
Zróbcie liste banków, który o ile podniesie  - na pewno wiele z nich nie podniesie bo je na to stać!! Porównajcie jakie koszty ponosi Polak a jakie mieszkaniec zachodniej Europy w zakresie opłat bankowych. Pokażcie które banki nie ukarzą klientów, pokażcie które banki w Polsce są w jakiejś części polskie. Ja wiem, że do tego trzeba woli, trzeba włożyć trochę pracy... ale to jest właśnie wasza praca, na tym polega dziennikarstwo!. Jeśli tego nie potraficie to przenieście się na jakiegoś bloga ze swoimi wypocinami, a nie zaśmiecacie portal, który chyba ma być informacyjnym!

Portret użytkownika S.N.69

Jedyne co mogą ci wyjaśnić,

Jedyne co mogą ci wyjaśnić, to jak pozbyć się karty i konta, bo według niektórych rozpisujących się poniżej to wszystko jest niepotrzebne i tylko utrudnia ludziom życie. Według mnie to chyba nikt z tych speców od teori spiskowych nie prowadzi własnej działalności a sporo z nich pewnie jest też bezrobotnych.

Portret użytkownika Akamai

Nie wydawaj pochopnych sądów

Nie wydawaj pochopnych sądów na temat osób, których nie znasz. Bo może się okazać, że trafiłeś kulą w płot.
Ale jeśli chcesz podyskutować o biznesie to proszę bardzo. W jakiej formie prowadzisz działalność i ile zatrudniasz osób ?  

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika S.N.69

Działalności gospodarcze w

Działalności gospodarcze w polsce i w europie prowadzę od 1994 r. Ale żeby nie mielić tematu bez sensu, w ciągu ostatnich czterech lat działalności w berlinie, z różnych powodów odesłaliśmy do domu z moim wspólnikiem 18 pseudo fachowców z polski. W większości mieścili się w podobnym profilu psychologicznym "szef to złodziej, kupił sobie samochód za nasze pieniądze, myśli że będziemy na niego zapierdalać, niemiec za taką kasę by nie robił, siedź pierdol to dzisiaj już nie przyjedzie ". Oczywiście wszyscy ci intelektualiści wiedzieli lepiej jak powinno się prowadzić firmę, ile warta jest ich perfekcyjna praca, kto jest odpowiedzialny za ich porażki życiowe ( pracodawcy, państwo, banki, żona, były kolega itd. ). Ciekawe ilu z nich występuje teraz w roli anonimowych ekspertów na portalach internetowych.

Portret użytkownika Akamai

Na zakończenie tej dyskusji

Na zakończenie tej dyskusji chciałbym tylko dodać, że banki w obecnej formule działania, to największe zło jakie mogło nam się przytrafić. Pieniądz nie powinien być towarem, a służyć jedynie do wymiany towarów pomiędzy producentem a konsumentem.
A jeśli już chcemy wspierać się kapitałowo, to powinniśmy powrócić do idei samopomocy finansowej, którą rozwinął i wcielił w życie u schyłku XIX wieku dr Franciszek Stefczyk. Stworzone przez niego Kasy Stefczyka odegrały ważną rolę gospodarczo-społeczną na ziemiach polskich, kładąc kres lichwie pieniężnej.
I nie należy mylić tamtych Kas Stefczyka z obecnie działającymi SKOK-ami, które korzystając z wizerunku Pana Stefczyka dokonują bezczelnej profanacji jego idei. 
 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Strony

Skomentuj