Wielka operacja przeciwko gotówce w Indiach - z dnia na dzień zdelegalizowano popularne banknoty

Kategorie: 

Źródło: twitter

W Indiach trwa właśnie największa w historii świata wymiana gotówki. Decyzją rządu unieważniono wszystkie banknoty 500 i 1000 rupii, czyli aż 86 procent gotówki w obiegu. Nieoczekiwana decyzja rządu spowodowała wielki chaos. Przed oddziałami banków i bankomatami, ustawiają się kilometrowe kolejki.

 

Władze Indii argumentują, że ta nagła decyzja to też cios w korupcję i ma za zadanie ograniczyć łapownictwo. Oprócz tego unieważnienie większości gotówki jest przedstawione, jako konieczne z powodu walki z terroryzmem. Rzekomo tamilscy separatyści używają fałszywych banknotów 500 i 1000 rupii, do finansowania swojej wywrotowej działalności.

 

Jednak to wytłumaczenie nie przemawia do obywateli tego kraju i mają rację, bo rzeczywistym celem operacji, jest ukrócenie tak zwanej "szarej strefy". W kraju tym aż 90 procent transakcji odbywa się za pomocą gotówki. Nikogo tam nie dziwi, że ktoś kupując nieruchomość przychodzi z walizką pieniędzy. Jednak podatek dochodowy płaci tam tylko 1 procent społeczeństwa. Rządzący postanowili to zmienić i oduczyć ludzi trzymania gotówki w materacu łóżka.

Premier Indii, Narendra Modi, ogłosił projekt walki z gotówką dopiero w zeszłym tygodniu i to na kilka godzin przed jego wdrożeniem. Skalę operacji można zrozumieć dopiero biorąc pod uwagę fakt, że mieszka tam ponad miliard ludzi i zdecydowana większość z nich w codziennych transakcjach posługuje się gotówką. Trudno się dziwić, że obywatele tego kraju, zostali w zeszłą środę rano zszokowani, że ich pieniądze są nic nie warte.

 

Perfidia władzy polega na tym, że bez tłumaczenia pozwalają wymienić 4,5 tysiące rupii, czyli około 300 zł, a ludzie, którzy przychodzą do banków z neseserami pieniędzy muszą udowodnić, że od tych sum zapłacono podatek. Jeśli nie jest w stanie tego dowieść, będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 200 procent należnego zaległego podatku. W praktyce oznacza to, że pieniądze te i tak straci.

Sposób, w jaki władze Indii postąpiły ze swoimi obywatelami jest z pewnością bacznie obserwowany przez inne kraje świata, które również przymierzają się do aktywności wymierzonych w gotówkę. W Europie odbywa się to jednak nieco inaczej i raczej stopniowo, na przykład poprzez upowszechnianie chipów RFID, które znalazły się w naszych kartach płatniczych.

 

Istnieje też u nas tendencja do likwidacji oddziałów bankowych, które stają się zbędne właśnie na skutek upowszechnienia płatności zbliżeniowych za pomocą chipa. To spowoduje, że gdy przyjdzie czas do "biegu na banki" nie za bardzo będzie gdzie biegnąć, a bankomaty szybko wyschną z pieniędzy niczym rzeka na Saharze.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika MiamiVibe

No Ok, ale z tego co się

No Ok, ale z tego co się orientuję taki chociażby bitcoin kosztuje ok. 1800zł za 1 sztukę, a żeby takowego ,,wykopać" potrzeba potężnej mocy obliczeniowej, niemalże serwerowni. Poza tym to wszystko i tak opiera się na elektronice, więc wystarczy wyłączyć elektrownie i wszystko szlag trafia. Wystarczy dać ludziom godnie zarobić i ich nie okradać na każdym kroku i nie potrzeba żadnego elektronicznego syfu. No chyba, że są inne łatwiejsze kryptowaluty, ale nic mi o nich nie wiadomo.

Portret użytkownika Ractaros96

Kurs Bitcoina wynosi obecnie

Kurs Bitcoina wynosi obecnie 3165 zł. Kto kopie Bitcoina ten kopie, w obiegu jest około 16 z 21 mln jednostek. Można kupować Bitcoina i normalnie się nim posługiwać w Internecie. Najlepsze jest jednak inwestowanie w Bitcoinie, bo obowiązek podatkowy pojawia się dopiero przy zamianie na zwykłą walutę oraz przy bezpośrednim kupowaniu rzeczy za Bitcoina (u nas jeszcze niedostępne, ale na zachodzie już niektóre sklepy przyjmują Bitcoina). Gotówka elektroniczna i tak wyprze papierową prędzej czy później. W świecie zdominowanym przez Internet i smartfony jest ona najwygodniejszym sposobem płacenia.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika MiamiVibe

,,Gotówka elektroniczna i tak

,,Gotówka elektroniczna i tak wyprze papierową prędzej czy później. W świecie zdominowanym przez Internet i smartfony jest ona najwygodniejszym sposobem płacenia. "

I najlepszą metodą kontroli społeczeństwa. Owszem jest wygodna i sam korzystam, ale myśl o tym że jednym pstryknięciem wyłącznika będzie można pozbawić człowieka całego dorobku życiowego wywołuje u mnie pewien niepokój. Papiery są twoje własne i możesz je użyć w razie kryzysu, czego nie zrobisz z elektronicznymi cyferkami, które krążą sobie po serwerach wyznawców diabła. Technologia zbyt rozleniwia człowieka i zasieje w końcu swoje krwawe ziarno, gdy braknie zasilania, gdy ludzie bez swoich smartfoników nie trafią nawet palcem do dupy Smile

Portret użytkownika Zenek ;)

Kolejne POKŁOSIE wyboru

Kolejne POKŁOSIE wyboru biblijnej bestii jezusa zwanego jehowa zwanego lew judy zwanego też  trampek na 45 rezydenta białego wychodka. DOGADANE ELITY REALIZUJĄ PLAN ZAWŁASZCZENIA ŚWIATA wyłącznie dla siebie. Częścią tego jest

 

operacja SIANIE CHAOSU jaka została w Indiach właśnie rozpoczęta.
PRZYMUSOWE ZUBOŻANIE SPOŁECZEŃSTWA

.

W polin też jest RUN NA BAKI ale CICHY dla elit tylko, chołota ma zostać z plastikiem w dłoniach i gołymi półkami w sklepach jak sieci handlowe przystapią do swojej CZĘŚCI OPERACJi..... Kolejnym WIELKI planem jest RUN NA OFE by je zdążyć wyprowadzić przed połową 2017 roku z Polski a tam jak podano ze 40 miliardów ojro kułactwo gojskie nachomikowało..... i teraz pan nazi je zabierze na potrzeby rewolucji judaistycznej czyli obserwowanego też w polin WYNOSZENIA BIBLIJNEJ BESTII jezusa (czyli tego rogatego czegoś z rytuału otwarcia tunelu Gottard) z cienia na ołtarze i trony.

 

PS.
Swoją drogą dziś było WIELKIE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE a tu cisza o tym, chcecie by was kfaszyści zamkneli za bezczeszczenie marynologi narodowej ?

PS.
Z burdelu buckingham właśnie wynoszą SKARBY, podobno z powodu remontu ale wiecie... wojna idzie i żal by było jakby się malowidła maszkaron w trakcie niej "poplamiły" więc na remont CHOWAJĄ........ najpierw meble, rzeźby, malowidła... a na końcu też ich  burdel mame... schowają.... a potem już tylko smugi na niebie będą znaczyły...... gdzie wybuchnie "prezent".... od nazi dla goim.... za opiekę i nieoponowanie przed lichwą i innym wyzyskiem....

 

Portret użytkownika LordOfTheBots

Art bardzo stronniczy oparty

Art bardzo stronniczy oparty na mediościeku, nie zaś na realnej analizie rzeczywistych powodów.
Nie chodzi o walkę z gotówką jako taką, lecz z destabilizacją BRICS serwowaną przez wiadomo kogo.

Po prostu na rynek hinduski wypuszczono więcej fałszywej waluty niż było jej w obiegu plus łapówkarstwo, które jest plagą Indii.

Portret użytkownika AO

przynajmniej jeden

przynajmniej jeden spostrzegawczy człowiek...

artykuł nieźle zmanipulowany aby wywrzeć wrażenie, że Indie odchodzą od gotówki i tak samo bedzie w EU

ch... d... i kamieni kupa

uczciwy artykuł wspomniałby,że:

  • pieniądze wcale nie przedpadły bo można je wymieniać normalnie w bankach na niższe nominały w dniach 10 listopad - 30 grudnia ale z limitem 4000 rupii na wymianę
  • w tym samym okresie można je wpłacić na konto w dowolnej ilości
  • jeśli na koncie jest więcej jak 2.5 lakh = 250.000 rupii ~= 15000zł to urząd skarbowy porówna tę kwotę z zadeklarowaną kwotą przychodu i od różnicy pobierze zaległy niezapłacony podatek +200% kary
  • poniżej tej kwoty nie powinno być tej weryfikacji - zresztą kwota ta i tak jest dość abstrakcyjna dla większości biedoty
  • po 30 grudnia do 31 marca będzie to można zrobić w banku rezerw składając deklarację skąd pochodzą

dodatkowo w najbliższych dniach limity wypłat:

  • 2000 z bankomatu / dzień
  • 10000 z banku / dzień
  • 20000 z banku / tydzień

i teraz gwóźdź do trumy tezy - "walka z gotówką" - po 30 grudnia wyjdą nowe banknoty 500 i 2000 rupii

kto na tym straci? szara strefa i fałszerze

Skomentuj