Australia każdego roku zmienia swoją lokalizację

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli, że kontynent Australii, zależy bezpośrednio od zmiany centrum masy Ziemi, które jest w ruchu, podaje Journal of Geophysical Research: Solid Earth.

 

 

Australia stale przesuwa się kilka milimetrów w różne strony. Zależy to od wyniku zmian w ośrodku masy ziemskiej. Do takich wniosków doszli naukowcy, badając ośrodek grawitacyjny naszej planety. Było to potrzebne, aby zakończyć pracę systemów obserwacji satelitarnych.

 

Centrum masy ziemi znajduje się na rdzeniu, który znajduje się w odległości od 6 tys. km od powierzchni i zmienia swoje położenie w związku z wahaniami w ilości wody, a to bezpośrednio ma wpływać na przemieszczenie środka.

 

Kierunek ruchu Australii zależy od sezonu – na przykład w lecie przesuwa się o milimetr w kierunku północno - zachodnim. Takie zmiany nie są widoczne i namacalne dla ludności, niemniej jednak wpływają na dokładność pracy satelity.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj