Niewidzialne planety wielkości Ziemi znalezione w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Astronomowie odkryli nowe dowody na to, że istnieją samotne planety swobodnie latające w kosmosie, zamiast krążące wokół swoich macierzystych gwiazd. Znaleziono czterech nowych kandydatów, których masa jest porównywalna z masą planet skalistych podobnych do Ziemi. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w miesięczniku Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Naukowcy przeanalizowali dane uzyskane w 2016 roku podczas dwumiesięcznej misji teleskopu kosmicznego Kepler, który obserwował gwiazdy na obszarze zaledwie 3,7 stopnia w centrum Galaktyki. Odkryli aż 27 przejściowych sygnałów mikrosoczewkowania, gdy niewidzialny obiekt zniekształca światło gwiazd i galaktyk w tle, jednocześnie zwiększając ich jasność. Czas trwania zdarzeń wahał się od godziny do 10 dni, przy czym cztery najkrótsze sygnały odpowiadały obiektom wielkości Ziemi.

 

Krótkim sygnałom nie towarzyszyły dłuższe sygnały, które mogłyby wskazywać na obecność gwiazdy macierzystej. Wydarzenia mogą więc odnosić się do swobodnie latających planet. Takie obiekty mogły pierwotnie uformować się w obłoku protoplanetarnym, zanim zostały odrzucone przez przyciąganie grawitacyjne innych, cięższych planet.

 

Około jedna na milion gwiazd w Drodze Mlecznej podlega w danym momencie mikrosoczewkowaniu, ale tylko kilka procent tych zdarzeń jest spowodowanych przez planety. Chociaż sam teleskop Kepler nie był dobrym instrumentem do obserwacji mikrosoczewkowania w gęstym polu obiektów w centrum Galaktyki, naukowcy wykorzystali nowe oprogramowanie do przetwarzania danych fotometrycznych, które umożliwiło wykrywanie zarówno znanych zjawisk mikrosoczewkowania, jak i nowych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Niewidzialna Planeta Ziemia

Niewidzialna Planeta Ziemia pozdrawia inne niewidzialne planety ! Może się wreszcie zobaczymy ?!  GŁUPOT ciąg dalszy :)  A nie masz ZIemi jako będąc zjawiskiem UNIKATOWYM w skali Kosmosu. Wszystko jakby podobne ale JAKBY czy też Prawie a prawie czyni ...no i tak dalej :) 

Portret użytkownika Quark

A skąd wiesz , że ziemia jast

A skąd wiesz , że ziemia jast "unikatowa" - byłeś gdzieś , widziałeś ? Może takich ziem jest mnóstwo a może są jeszcze piękniejsze od naszej .. Co do "wędrujących" samotnie planet to nie ma w tym nic szczególnego (dziwnego) , mogło się przecież wiele razy zdarzyć tak , że jakaś planeta została przez inny silnie oddziałujacy grawitacyjnie obiekt zepchnięta ze swojej (być może) odległej orbity okołogwiazdowej w pustą przestrzeń . Gdyby coś zadziałało na naszego Plutona to z pewnością poleciał by on sobie hen , hen i jeszcze dalej  - wystarczy do tego jakaś większa , blisko przelatująca kometa. A druga możliwość jest taka , że planety dowolnego układu mogły zostać rozrzucone po kosmosie z powodu eksplozji rodzimej niestabilnej gwiazdy . Trzecia wersja mówi : galaktyki się zderzają , więc i planety moga zostać "pstryknięte" przez wypadkową siłę "precz" i od tamtej pory lecą sobie nie wiadomo dokąd i po co ..

Ludzie są dziwni , świat jest dziwny a co dopiero kosmos !

Skomentuj