„Amazon, Apple, Facebook i Google zagrażają amerykańskiej gospodarce i demokracji”

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Podkomitet Antymonopolowy Kongresu USA opublikował wyniki śledztwa w sprawie czterech największych firm IT w kraju i przyznał, że ich wpływ wzrósł na tyle, że zagraża uczciwym relacjom rynkowym. W raporcie końcowym nie ma rekomendacji co do podziału firm, ale jest wiele środków, których wdrożenie znacznie skomplikuje życie wielkiej czwórki IT, w tym zakaz preferencyjnego promowania swoich usług, nowe przejęcia potencjalnych konkurentów oraz zaostrzenie ogólnej kontroli antymonopolowej nad ich zachowaniem.

 

449-stronicowy raport jest wynikiem całorocznego dochodzenia czterech firm prowadzonych przez podkomisję antymonopolową Kongresu USA. Jej kulminacją było lipcowe przesłuchanie, podczas którego szefom czterech największych amerykańskich firm informatycznych, tj. Amazon, Apple, Facebook i Google, zadano niewygodne pytania. Nieco ponad miesiąc później wyniki śledztwa zostały opublikowane w formie zaleceń.

„Firmy, które kiedyś były małymi startupami z zewnątrz, próbującymi zmienić status quo, stały się rodzajem monopoli, których ostatnio widzieliśmy w erze baronów naftowych i potentatów kolejowych” - czytamy w raporcie.

Autorzy skrytykowali szefów firmy, mówiąc, że podczas przesłuchania uchylali się od odpowiedzi i nie spieszyli się do współpracy przy dostarczaniu dokumentów istotnych dla śledztwa.

„Ich odpowiedzi były często wymijające i pozbawione treści, co sprawia, że można się zastanawiać, czy nie widzą siebie poza zasięgiem demokratycznego nadzoru” - napisali ustawodawcy.

W raporcie nie ma wymagań co do wyodrębnienia spółek, ale wskazuje na potrzebę wprowadzenia nowych przepisów uniemożliwiających działalność tych spółek na powiązanych rynkach. Należy uchwalić nowe przepisy zabraniające firmom nadawania priorytetów swoim produktom na platformach, które kontrolują, wyraźnie powołując się na algorytmy wyszukiwania Google i Amazona, wykup popularnych serwisów społecznościowych przez Facebooka i nieograniczoną władzę Apple nad App Store jako przykłady zachowań antykonkurencyjnych.

„Te firmy mają zbyt dużą władzę i tę władzę należy kontrolować i poddawać odpowiedniemu nadzorowi i przymusowi. Nasza gospodarka i nasza demokracja są zagrożone ”- czytamy w raporcie.

Członkowie podkomitetu zauważyli również, że regulatorzy, w szczególności Federalna Komisja Handlu, nie mają wystarczających środków finansowych, aby odpowiednio monitorować działalność gigantów IT, i wezwali do zwiększenia ich budżetu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

CIA nie po to finansowało

CIA nie po to finansowało pejsbuka żeby jakiś podkomitet rozwalił im zabawkę. A tak w ogóle to jest to klasyczne gaszenie pożaru benzyną. Do pozycji tych firm przyczynił się tak naprawdę tylko i wyłącznie tępy motłoch. Jeśli zatem ten sam motłoch, który wybiera produkty, wybiera także demokratyczne organy kontroli, to z czasem w skład tej całej podkomisji będzie wchodził Google, Amazon, Apple i Pejsbuk. Przyczyna choroby leży w zatrutych mózgach mas.

Portret użytkownika Kwazar

Zagrżają ! Amerykańskiej

Zagrżają ! Amerykańskiej gospodarce i demokracji Smile O ile to pierwsze pojęcie jeszcze jakoś istnieje, to tego drugiego, NIGDY NIE BYŁO !!! BRUD SMRÓD i UBÓSTWO Ćwoków na pęczki oraz uwaga....Hollywood !!! 

Skomentuj