Amerykańskie kartele internetowe znalazły się na cenzurowanym

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza dokładnie przyjrzeć się, w jaki sposób czterej technologiczni giganci: Google, Facebook, Apple i Amazon, dzierżą swoją władzę. Decyzja jest następstwem ogromnej krytyki dotyczącej naruszania prywatności przez wspomniane firmy oraz szerzenie dezinformacji i stosowanie praktyk antykonkurencyjnych.

Formalne dochodzenia w sprawie czterech gigantów technologicznych mają być prowadzone przez Federalną Komisję Handlu. Po publicznym ogłoszeniu tej wiadomości, akcje wszystkich czterech firm na giełdzie natychmiastowo poszybowały w dół.

 

Podczas specjalnej konferencji prasowej przewodniczący podkomisji sądownictwa, David Cicilline, ogłosił, że planuje szereg przesłuchań, a kluczowe mogą się okazać zeznania kierownictwa gigantów technologicznych. Niewykluczone, że firmy zostaną też poproszone o umożliwienie wglądu do dokumentów wewnętrznych.

 

Cicilline dodał, że dochodzenie nie będzie ukierunkowane w stronę jednej konkretnej firmy, ale raczej skupi się na przekonaniu, że Internet jako całość "jest zepsuty". Prezydent USA, Donald Trump, wezwał niedawno do bliższego przyjrzenia się Google'owi i innym firmom z sektora mediów społecznościowych, oskarżając je o tłumienie konserwatywnych głosów.

Warto przypomnieć, że Federalna Komisja Handlu prowadzi już śledztwo w sprawie skandalu Cambridge Analytica na Facebooku i sieć społecznościowa powinna szykować się do zapłacenia kary w wysokości nawet 5 miliardów dolarów. Google w marcu również został ukarany grzywną w wysokości 1,5 miliarda euro za nadużywanie swojej dominującej pozycji reklamowej w wyszukiwarkach internetowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.Komentarze

Skomentuj