100 krajów zobowiązało się do zaprzestania wylesiania do 2030 r.

Kategorie: 

Źródło: tg

Ponad 100 liderów, reprezentujących 85% światowych zasobów leśnych, zobowiąże się do powstrzymania wylesiania do 2030 roku, co jest „ważnym krokiem” w walce ze zmianami klimatu.

 

Kraje, w tym Brazylia, Rosja, Kanada, Kolumbia, Indonezja i Demokratyczna Republika Konga podpisują wspólne porozumienie w tej sprawie podczas COP26.

 

Zgodnie z umową 12 krajów zobowiązało się do przekazania 12 miliardów dolarów w latach 2021-2025 na pomoc krajom rozwijającym się, w tym na rekultywację gruntów i eliminację zagrożenia pożarowego. Dodatkowe 700 milionów dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie rdzennej ludności w ochronie lasów i umocnieniu jej praw na terenach leśnych.

 

Ogłaszając „niezwykłą umowę” na COP26 premier Boris Johnson powiedział:

 

„Te wspaniałe, życiodajne ekosystemy są płucami naszej planety i mają zasadnicze znaczenie dla naszego przetrwania. Dzięki dzisiejszym bezprecedensowym obietnicom będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywcy natury i zamiast tego stać się jej strażnikiem”.

 

Lasy odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, pochłaniając ogromne ilości dwutlenku węgla z powietrza i zapewniając żywność, pracę i dom. Jednak aktywiści i zwolennicy ochrony środowiska twierdzą, że świat traci lasy w oszałamiającym tempie. Co dwie sekundy znika las wielkości boiska do piłki nożnej z powodu rolnictwa, urbanizacji, pożarów i leśnictwa. Według jednej z inicjatyw monitorowania wylesiania, świat stracił w zeszłym roku 258 tys. kilometrów kwadratowych lasów. To większy obszar niż cała Wielka Brytania.

 

Dyrektorzy ponad 30 instytucji finansowych również zobowiążą się do zaprzestania inwestowania w działania związane z wylesianiem.

 

Ostatnie takie zobowiązanie, Deklaracja w sprawie lasów, podpisana w 2014 r., obiecuje zmniejszenie o połowę wylesiania i odtworzenie co najmniej 150 milionów hektarów lasów do 2020 r. Mimo szerokiego rozgłosu w momencie podpisywania, żaden z celów deklaracji nie został osiągnięty.

 

Ponadto od tego czasu niszczenie pierwotnych lasów deszczowych ogólnie wzrosło, zgodnie z opublikowanym w październiku sprawozdaniem z postępów we wdrażaniu Deklaracji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Wiesz... Jest taka zasada

Wiesz... Jest taka zasada którą każdy mądry rozumie. Polega ona na tym że jeśli się nie zgadzasz z czyjąś wypowiedzią, to argumentujesz to merytorycznie, zamiast rzucać puste stwierdzenia typu "Ależ ty jestes głupi"...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Ruchomy Cel

„Grobem otwartym jest ich

„Grobem otwartym jest ich gardło, językiem swoim knują zdradę, jad żmijowy pod ich wargami” – (List do Rzymian 3:13)

„Ostre jak u węża ich języki, a jad żmijowy pod ich wargami” – (Księga Psalmów 140:3)

Portret użytkownika Wungiel

Jest to kolejny element

Jest to kolejny element doktryny "nie będziesz miał niczego". Z różnych stron - i z ust rodzimych użytecznych idiotów, i z organów unijnych dochodzą słuchy, że transformacja w ramach Agendy 2030 ma obejmować także zmianę "polityki leśnej". W praktyce - jestem pewien, że będzie oznaczało to całkowite uniemożliwienie wycinek właścicielom w ich prywatnych lasach a także ubicie takich instytucji, jak Lasy Państwowe. Precedens ze wstrzymaniem koniecznych wycinek w Białowieży, przez unię, już był - to już daje wyobrażenie o tym, co się może dziać.

Dla naszego kraju - to będzie oznaczać zaprzepaszczenie dorobku wielu pokoleń leśników. Mało krajów w środkowej i zachodniej Europie może poszczycić się tak dużą lesistością i tak dobrze utrzymanymi lasami jak nasze (co nie znaczy, że i naszych lasów nie dotykają poważne problemy).

Sentimus experimurque, nos aeternos esse.

Portret użytkownika 1993

Do 2030?! Do 2030 to oni

Do 2030?! Do 2030 to oni zdążą wypierdolić większość drzew z lasów. W moich okolicach do jakiego lasu nie wejdę to 90% drzew oznaczonych pod wycinkę... Taki plan powinien zostać wprowadzony od przyszłego roku, najlepiej od zaraz, w ten czas może to jakoś pomoże. 

Strony

Skomentuj