Pył z Sahary znowu nadciąga nad Polskę

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Okresowe pojawienie się saharyjskiego pyłu w naszym kraju zaskakuje wiele osób. Choć może wydawać się to dość egzotyczne, to zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne i zauważalne, zwłaszcza w okresie wiosennym.

 

 

W ten weekend możemy spodziewać się napływu powietrza znad północnej Afryki, co oznacza, że już wkrótce pył z Sahary może być ponownie widoczny w polskim niebie. Według prognoz meteorologicznych, największe stężenie tego pyłu wystąpi najprawdopodobniej w najbliższą niedzielę.

 

Zjawisko transportu saharyjskiego pyłu do Europy jest ściśle związane z burzami piaskowymi występującymi nad Saharą. Silne wiatry unoszą ogromne ilości drobnych cząstek, które następnie są przenoszone na duże odległości. W momencie, gdy do Polski dociera zwrotnikowe powietrze znad Afryki, wraz z nim może pojawić się również pył.

 

Najprawdopodobniej w sobotę pył będzie mógł być ponownie widoczny w powietrzu, a jego największe stężenie przewiduje się w niedzielę. Wszystko jednak będzie zależało głównie od sytuacji pogodowej nad samą Afryką.

 

Obecność saharyjskiego pyłu w powietrzu może mieć negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi. Drobinki tego pyłu mogą osiadać na roślinności, utrudniając im prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Ponadto, pył ten może również zanieczyszczać zbiorniki wodne, co może mieć niekorzystne skutki dla ekosystemów wodnych.

 

W kwestii zdrowia, wdychanie cząstek pyłu może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, a także nasilać objawy chorób układu oddechowego, takich jak astma czy alergie. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości powinny zachować szczególną ostrożność w czasie występowania chmury saharyjskiego pyłu.

 

Warto również pamiętać, że wysokie stężenie pyłu w powietrzu może utrudniać prowadzenie pojazdów, ograniczając widoczność na drogach. Kierowcy powinni dostosować swoją prędkość i zachować ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 

Pojawienie się saharyjskiego pyłu nad Polską to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne i zauważalne. Już od najbliższego piątku możemy spodziewać się napływu powietrza znad północnej Afryki, a co za tym idzie - ponownego pojawienia się tej pyłowej chmury. Według prognoz, największe stężenie pyłu wystąpi najprawdopodobniej w niedzielę.

 

Choć zjawisko to może być uciążliwe, to jest ono naturalnym i cyklicznym procesem, który powtarza się co roku. Warto jednak pamiętać o jego potencjalnym negatywnym wpływie na środowisko oraz zdrowie, szczególnie dla osób z chorobami układu oddechowego. Kierowcy powinni również zachować ostrożność podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Bo nie byłeś na sacharze (ja

Bo nie byłeś na sacharze (ja też) ale wystarczyło uważnie słuchać tych co byli. Bo piasek sacharyjski to ne taki piasek jaki znasz ze swojego otoczenia lecz pył właśnie, powstały ze zwykłego piasku który rozdrobnił się przez tysiące lat przesypywania poddawanego też erozji temperaturowej - gorąc za dnia a mróz w nocy.  W Polsce też można taki spotkać - u mnie w okolicy jest, normalny pył tak drobny jak kurz.

Burza piaskowa nic Ci nie mówi ? Filmów nie oglądałeś ?

Powiem więcej otóż w Arabii Saudyjskiej jak wiesz buduje się wiele miast z betonu.. tyle że do jego produkcji ten z sachary się nie nadaje i trzeba ów piasek "importować" z morza.

Portret użytkownika spokoluz

Burza piaskowa nad polinem -

Burza piaskowa nad polinem - cyt. Kierowcy powinni również zachować ostrożność podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności. 

A tak na poważnie kiedy był ostatnia potężna trabą powietrzna nad sacharą , który poderwał ten pył tak ,  że z wiatrami pokonał morze śródziemne i bałkany czy jewropę zahutnią aby dotrzeć do polinu ?

I ta sentencja - cyklicznie czyli co tydzień czy 2 tygodnie jest trąba nad sacharą i wieje zawsze na północ?

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Lommmo

Pył z Sahary systematycznie

Pył z Sahary systematycznie przenosi się za pomocą wiatrów do Amazoni . A to jest ponad 4000 km . Co więcej to jest to pył o wysokiej wartości bo jak wiemy na Saharze roślinności i upraw to raczej brał więc gleba jest nieksploatowana i bogata w potrzebne roślinom składniki jak np. fosfor. Tego pyłu nad Amazonię idzie rocznie 2 mln ton i dzięki temu Amazonia jest bujna i zielona. To dzięki fosforowi. Kiedyś impregnowalem elementy drewniane uniepalniaczem solnym na bazie środków fosforowych i potem w tym miejscu trawa była zieleńsza o 3x wyższa niż w miejscach nie skrapianych fosforem. A jeśli chodzi o odległość to nie z Sahary do Polski będzie i tak o conajmniej 25% bliżej niż z Sahary do Amazonii.

Portret użytkownika wiktor wektor

A czym tam poleciałeś ? Na

A czym tam poleciałeś ? Na latającym dywanie ? I mleczu to na pewno nie widziałeś a jak już to nie rozpoznałeś bo.. ta roślinka to mniszek lekarski - mlecz jest dużo większy (choć podobny) i trujący w przeciwieństwie do mniszka.

12 | Maj | 2015 | Moje tabliczki

Portret użytkownika syriues

Jezeli chodzi o szczegóły to

Jezeli chodzi o szczegóły to watpie by byl to piasek  saharyjski .Predzej pylki kwiatów. Jezeli chodzi o zagranicę, to nikt tu nawet nie zająknął sie o tym.nieprzejrzyste chemtrailsowe niebo, zero zabarwień. Moze nie stac ich na alu ,to zrzucaja stal,ktora jest tania i zanim wyladuje ,to zardzewieje i zmieni kolor atmosfery.

I tak oficjalnie beda was mamić, oglupiac i manipulować, bo wiekszosc z was jest tak urobiona  ze nawet nie umie sama myśleć i wysuwac wniosków. Taka niestety wiara jest Ale zeby oprawcom wierzyć, to trzeba na prawdę byc szalonym albo niedouczonym.Nawet taki i taka po studiach ,moze byc urobiona.

Portret użytkownika syriues

Nie jestem tym za kogo mnie

Nie jestem tym za kogo mnie uważasz. Jestem raczej po stronie dobra,świadomości,mądrości i powiem Ci ,że faktycznie prawde to ja juz ja miałem od małego, ale nie do konca wiedziałem czym ona jest.Z wiekiem czlowiek musi się dalej uczyć, ale nie od tych ze szkół, tylko odych co cos wiedzą na temat np systemu, archeologii,astrologii,filozofii i tych znawcow którym udało sie odkryc cos samemu,bo np nie naleza do systemu ze względów na brak aktu urodzenia, tzw potocznie aktem smierci w okregu tych którzy tym handlują. Tak tak,wszystkie akty sa sprzedawane.A na dobranoc ci powiem,ze nie ma co brnąć w kłamstwa i sie nimi i innych kaleczyc,bo nie po to jest zycie aby innych obrazac z braku wiedzy.Jak inni mówią, "mózg jest jak soadochron,bez wiedzy jest jak kamien, leci i wali na oślep. 

Strony

Skomentuj