Chmura deszczowa spadła na powierzchnię ziemi w Australii

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Nietypowe zdarzenie miało miejsce w okolicy miejscowości Roma w australijskim stanie Queensland. Jeden z farmerów, Peter Thompson, nagrał coś, co wygląda na chmurę deszczową zstępująca do poziomu gruntu.

 

Matka natura potrafi zadziwić. To, co widać na zdjęciach i nagraniach dostępnych w Internecie wygląda dosłownie jak deszczowa bomba, która nagle spadła na powierzchnię. Całe zjawisko rozpoczęło się bardzo szybko i chmura wybrzuszyła się, po czym dotknęła ziemi w mniej niż dwie minuty.

Według australijskich meteorologów takie niezwykłe fenomeny zdarzają się i nazywają to "microbursts". Jednak naoczni świadkowie twierdzą, że nigdy nie widzieli czegoś podobnego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

Zacznijmy może od

Zacznijmy może od podstaw:
http://lowcyburz.pl/slownik-skywarn-polska/prad-zstepujacy/

Quote:
Prąd zstępujący (ang. downdraft) – niewielka kolumna powietrza wewnątrz komórki konwekcyjnej, w której występuje wyraźny ruch skierowany w stronę ziemi. Często jest połączony z opadem deszczu w komórce opadowej bądź burzowej. Silne prądy zstępujące są w stanie doprowadzić do zjawiska downburst.

http://lowcyburz.pl/slownik-skywarn-polska/downburst/
Quote:
Downburst – silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody. Niektóre przypadki zjawiska downburst mogą powodować bardzo poważne straty, przypominające pod pewnymi względami zniszczenia po trąbie powietrznej. Downburst niemal zawsze pojawia się w czasie burzy, choć czasami może pojawić się przy przechodzeniu silnie rozwiniętej chmury Cumulus.

 
http://lowcyburz.pl/wp-content/uploads/2012/04/downburst01.png
Obrazek ilustrujący mechanizm powstawania zjawiska downburst (autor: Artur Surowiecki)
 

 
 
W naturze wygląda to tak:

 
Co można w schemacie pokazać tak:

 
Zjawiska te mogą być bardzo niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do np: katastrofy lotniczej

 

Skomentuj