Niebo nad Portugalią uzyskało pomarańczowy odcień

Kategorie: 

Źródło: twitter

W tym tygodniu, niebo nad Portugalią i Hiszpanią zmieniło swój zwykły kolor na nietypowy pomarańczowy odcień. Według ekspertów winna jest chmura piasku i pyłu podniesionego przez wiatr z nad Sahary.

 

Meteorolodzy twierdzą, że odpowiadają za to prądy wirowe pochodzące z afrykańskich pustyń. Wiatr taki nazywany jest Kalima i szybko rozprzestrzenia się na pobliskich obszarach Atlantyku. Jego pojawieniu się zwykle towarzyszą ekstremalne temperatury, które mogą nawet przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Należący do NASA satelita Aqua, prowadzący obserwację Ziemi, wykonał zdjęcie pyłu nad Półwyspem Iberyjskim, które oddaje wyobrażenie o skali tego zjawiska. Afryka to kontynent, który dostarcza najwięcej pyłu do atmosfery. Aż 70% całkowitej objętości piasku i pyłu trafiającego do atmosfery naszej planety pochodzi właśnie stamtąd. Naukowcy od lat badają wpływ tych procesów na zmiany klimatu i jakość powietrza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 1wojtas

Jakiś czas temu, gdy bez

Jakiś czas temu, gdy bez powodzenia próbowałem znależć zdjęcia Antarktyki z kosmosu (całościowe lub większych części), natknąłem się na kolejny już temat dziwnych fenomenów atmosferyczno-astronomicznych. Jakkolwiek niektóre teorie są naciągane lub wręcz śmieszne to fakt, że na całym świecie widać zabarwione na czerwono niebo jest niezaprzeczalny. Czy to przed wchodem, zachodem słońca ale też księżyca (nocne). Przy niewielkim wysiłku samemu można poszukać zdjęć z całodobowych kamer stacjonarnych i przekonać się, że niektóre noce są niespotykanie jasne. Dostrzec można wtedy nienaturalne, nieprzemieszczające się, wielogodzinne łuny na chmurach. Przy wielu publikacjach za winnego wkazuje się tlenek żelaza, ja takiej wiedzy nie mam i nie potrafię tego stwierdzić. Podają tylko kilka przykładów, ale ich naprawdę  jest mnóstwo.
https://www.youtube.com/watch?v=wk-IJIhKCuU 0:55-1:10, a także wiele późniejszych zdjęć na filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=u2qkzRenWzU 10:41-12:00
https://www.youtube.com/watch?v=hKhGHWGLBDs
Osobiście, kiełkują się we mnie dwie możliwe teorie - jedna, że jest to spowodowane astrofizycznymi czynnikami, o których nie mam pojęcia, a druga, że to wina geoinżynierii ziemskiej atmosfery. Bo to co się dzieje z niebiem przez ostatnie 20 lat to nie jest normalne. Dziwne barwy nieba i słońca, wszechobecne zjawiska halo,  niezrozumiała obecnoćś pierwiastków i związków chemicznych raczej niespotykanych w atmosferze, nowe typy "chmur", dziwne wahania klimatyczne niewynikające bezpośrednio z "globalnego ocieplenia" itd.
 

Portret użytkownika jerkras

Ten satelita był wyłączony

Ten satelita był wyłączony jak pod Smoleńskiem zniszczono poliski samolot????????? Czy miał zapełniona pamięć i nie dało sie robić zdjeć. Mgła byla na ziemi ale w powietrzu jak sie rozleciał mgły nie było!!!!! usa to d..a a nie sojusznik. U nia s łabeuszów a frykańskich.

Skomentuj