Chmura pyłu z Sahary dociera do Polski

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Polska doświadcza niecodziennego zjawiska atmosferycznego - chmury pyłu znad Sahary, która dotarła do naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował o tym zjawisku na Twitterze, zauważając, że po deszczu, pył może być widoczny na powierzchniach, takich jak karoserie samochodów.

Zgodnie z raportem IMGW, pył saharyjski dotarł do Polski już w poniedziałek, 15 maja, a we wtorek chmura ta obejmie cały kraj. Zjawisko to może spowodować, że na różnych powierzchniach, w tym na samochodach, pojawi się warstwa pyłowego kurzu. Szczególnie widoczne będzie to we wtorek, 16 maja, kiedy to przewiduje się bardziej słoneczny dzień.

Według trajektorii wstecznych, o godzinie 14:00 w poniedziałek, pył saharyjski dotarł do takich miast jak Rzeszów, Kraków, Katowice. Zjawisko to, choć fascynujące, nie jest bez konsekwencji - pył ten potrzebował około 4 dni, aby dotrzeć do Polski.

 

Jedną z potencjalnych konsekwencji jest wpływ na produkcję energii słonecznej. Pył saharyjski, osiadając na powierzchni paneli słonecznych, może znacząco zmniejszyć ich wydajność - nawet o 50%. Dlatego właściciele instalacji słonecznych powinni regularnie usuwać osiadły pył, aby utrzymać jak najwyższą wydajność swoich systemów.

Pomimo tych potencjalnych problemów, zjawisko chmur pyłu saharyjskiego jest fascynującym dowodem na to, jak globalne są nasze systemy pogodowe i jak zjawiska atmosferyczne mogą wpływać na nasze życie w nieoczekiwane sposoby, nawet gdy wydają się być oddalone o tysiące kilometrów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika krasuha

Podobno trafili w skład tych

Podobno trafili w skład tych pocisków z zubożonym uranem. Widziałem filmik z grzybem atomowym na 3 km do góry. Bandziory z USA się nie przyznają bo oni wszystko robią cacy i prozdrowotne. Do tego przecież trwa wojna informacyjna, więc to chyba oczywiste że nic nie jest pewne.

Portret użytkownika Gromowładny

Cała Polska, cała Europa

Cała Polska, cała Europa obsiana rzepakiem który właśnie zaczął intensywnie kwitnąć i oczywiście pylić . Pył z rzepaku jak co roku nas dusi , ale chyba nie wolno o tym mówić , bo za gruba kasa za tym stoi , tak więc fajnie jest wymyślić sobie taką bajeczkę , że pył tutaj do Polski co roku w maju przylatuje za bocianami do Polski . Przesrane normalnie jak można takie bzdety opowiadać i jak można w te bzdety uwierzyć ??? 

Portret użytkownika Endymion

"Pył z rzepaku", bardzo

"Pył z rzepaku", bardzo ciekawe spostrzeżenie, czasem widzę żółte pola po horyzont. Przyznam szczerze, że nigdy nie patrzyłem na to, że to pyli, ale jest to logiczna konkluzja. Jak dodamy do tego post poniższy forumowicza, który anlizuje kierunki wiatru zaprzeczając piaskom saharyjskim, jestem skłonny zgodzić się z Twoją teorią, bo ma to sens!

P.S.

Dla takich wpisów jak Twój, jestem tutaj, dziękuję. To jest wiedza unikalna. Sam staram się dawać od siebie informacje, któych ciężko znaleźć gdziekolwiek. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika kolo21

Ale nie ma az tyle tego

Ale nie ma az tyle tego rzepaku a by obsrywac samochody w całym kraju! W mediach pierdolili ze to sosna kwitnie a treraz że to piasek znad Sahary. A na moje to srają na nas z góry w chemistrails, bo zimą też mam często całe auto uwalnowe w białych plamkach.

kolo21

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika Medium

Post pisałeś wczoraj

Post pisałeś wczoraj wieczorem, dziś obraz izobaryczny koresponduje z tytułem artykułu, pytanie tylko, czy pył jest przenoszony po izobarach?

Wiatry daleko nie mają takiego zasięgu i rozmachu, nie wstawiam zrzutu, bo nic nie wnosi.

Lokalizacja w rejonie Olsztyna, w Olsztynie siedzisz? Byłeś na spotkaniu z Maciejem Maciakiem w ostatni weekend?

a 14.05 w chmielnickim ładnego grzyba postawili kacapy trafiając w magazyn amunicji

Że amunicja ze zubożonym uranem dotarła na Ukrainę, to wiem, że systematycznie wszelkie dostawy broni są na Ukrainie niszczone - też wiem, ale o fakcie zniszczenia pocisków ze zubożonym uranem wiadomość do mnie nie dotarła. Podzielisz się źródłem, bo Rosjanie nie wszystkim się chwalą?

No i konstatacja: być może pył znad Sahary jest po prostu określeniem wszelkiego pyłu szemranego pochodzenia, który do nas dociera?

Czy za Czernobyla też używano podobnego eufemizmu, jak pył z Sahary - tego nawet nie wiem...

A na skażenie takim szemranym pyłem, to płyn Lugola nie za bardzo pomaga, to już prędzej maska p/pyłowa.

https://www.google.com/search?q=в+хмельницком+взрывы

P.S. Rosyjskie i polskie władze zaprzeczają zniszczenia pocisków ze zubożonym uranem:

https://konkret24.tvn24.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-idzie-prosto-na-polske-uwaga-na-fake-newsa-o-promieniowaniu-7127146

https://www.kommersant.ru/doc/5986299

Nawet swego czasu Krzysztof Jackowski przewidział taką sytuację i mówił, że to będzie fejk.

Strony

Skomentuj