Saharyjski pył może wywołać czerwone niebo nad Europą

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pył i piasek z Sahary pokrył wschodnią część Hiszpanii. Państwowa agencja meteorologiczna wystosowała ostrzeżenia dla mieszkańców Walencji, Murcji i Balearów. Zgodnie z szacunkami, poziom zanieczyszczenia powietrza, nie spadnie tam aż do poniedziałku. Władze Hiszpanii odradzają przebywanie na powietrzu przez zbyt długi czas. Zdjęcia satelitarne nie dają pewności czy zjawisko to, nie dotrze nad nasz kraj.

 

Hiszpańskie władze zalecają swoim obywatelom, ograniczać zużycie energii elektrycznej w domach, korzystać z transportu publicznego, zostawiać samochody poza centrum miasta i nie uprawiać sportu na ulicy. „Żółta mgła” pokryła już Baleary i Walencję, a pył może dotrzeć nawet do Aragonii. Wcześniej w tym tygodniu, „mgła pyłowa” nazywana czasem „Calima” pokryła Wyspy Kanaryjskie. Zjawisko to, występuje ​​regularnie na tym archipelagu, lecz bardzo rzadko zdarza aby dotarło ono do kontynentalnej części Hiszpanii i Balearów.

Pod względem zanieczyszczenia powietrza, pył definiuje się jako poważne zagrożenie dla zdrowia. Pył składa się z mikroskopijnych cząstek, które są potem wdychane i są one wystarczająco małe, aby przeniknąć do układu oddechowego. Stwierdzono, że narażenie nawet w krótkim okresie (godziny, dni) pogarsza astmę, układ oddechowy i powoduje wzrost liczby przyjęć do szpitala. Duże pióropusze pyłu z największej pustyni świata są regularnie pchane przez wiatr wiejący ze wschodu na zachód. Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Amosferycznej (NOAA) warstwa ta przemieszcza się co 3-5 dni przez Północny Atlantyk począwszy od późnej wiosny do wczesnej jesieni, a następnie osiąga szczyt w czerwcu i sierpniu.

Póki co, zdjęcia satelitarne nie wskazują na to aby chmura miała dotrzeć na terytorium Polski jednak zmiana kierunku wiatru może doprowadzić do rozprzestrzenienia chmury pyłu nad całą Europę. Nie byłby to pierwszy przypadek tego typu. Ostatnim razem, podobbne zjawisko dotknęło nasz kraj w 2019 roku, kiedy to chmura z nad Sahary, przyniosła nie tylko spore ilości pyłu, ale i spowodowała znaczny wzrost temperatury. Jeśli w najbliższych dniach na waszych samochodach, lub oknach, znajdzie się czerwonawy osad, pawie na pewno jest to "przesyłka" z Sahary.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika JWK_2012

Pył saharyjski??? Raczej

Pył saharyjski??? Raczej Nibiru-ański! Już niedługo a sama Planeta tutaj się zjawi. Te wszystkie obostrzenia niby z powodu tej zarazy, to już jest ten następny bałagan światowy, rząd światowy, jaki wprowadza coraz większe niewolnictwo, żeby zapanować nad ludźmi, jak już nie da się nic ukryć. Pył „saharyjski” – jasne. I tak samo Mars jest czerwoną Planetą (ale tylko w photoshop’ie).

Skomentuj