RPA przeżywa suszę tysiąclecia

Kategorie: 

Źródło: BBC, Russell Watkins/DFID, eNCA

RPA przeżywa obecnie suszę tysiąclecia. Hydrolodzy twierdzą, że sytuacja w kraju jest dramatyczna, a niedobór wody doskwiera w praktycznie każdej dziedzinie życia. Badania potwierdzają, że susza ma ogromną siłę oraz zasięg.

Hydrolog, dr Gideon Groenewald powiedział, że niewielkie miasta odczuwają suszę najbardziej, a w wielu z nich już zabrakło wody.

„Przeżywamy obecnie jedną z najsilniejszych susz. Czynnikiem są zachodzące procesy naturalne, więc nie możemy winić człowieka za ten stan rzeczy.” – dodał Groenewald

Tymczasem minister ds. Wody i infrastruktury sanitarnej Lindiwe Sisulu mówi, że jeśli kraj będzie zużywać wodę oszczędnie, susza nie będzie stanowić problemu.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy kraj boryka się z tym problemem. Od 2015 roku w RPA trwają dewastujące susze, które spowodowały całkowity brak wody w wielu dużych miastach. Kulminacja problemu nastąpiła w 2018 roku, kiedy kraj ogłosił stan klęski żywiołowej. Od tego czasu brak wody jest powracającym problemem w Republice Południowej Afryki.

Politycy zapewniają o tym, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak eksperci twierdzą, że problem ten wynika z procesów naturalnych i będzie powracał.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Jeżeli woda wyparuje z gleby,

Jeżeli woda wyparuje z gleby, to przyczyni się do powstania chmur i gdzieś spadnie deszcz. Tak więc, bilans wodny całej planety jest "na zero", bo w przyrodzie nic nie ginie, tylko że manipulacje geoinżynieryjne powodują, że na określonych obszarach jest susza, a deszcze spadają do mórz i oceanów albo nie o tej porze, kiedy są potrzebne i powodują powodzie. Tymi samymi metodami geoinżynieryjnymi można by zlikwidować susze - ale tu chodzi o depopulację.

Strony

Skomentuj