Susza w Kapsztadzie może zostać zażegnana dzięki przyciągnięciu góry lodowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Susza w Kapsztadzie staje się coraz poważniejsza. Specjalista od wyławiania wraków zaproponował wykorzystanie góry lodowej, jako źródło wody zdatnej do picia. Operacja ta oznaczałaby konieczność przetransportowania góry lodowej prawie 2 tys. kilometrów na północ.

 

Niedobory wody stają się coraz poważniejszym problemem w Afryce Południowej. Na początku roku sytuacja była tak dramatyczna, że w Kapsztadzie niemal wprowadzono racjonowanie wody. Jedynie mobilizacja mieszkańców miasta oraz opady deszczu uratowały miasto od klęski.

Problem nie został jednak całkowicie zażegnany. Specjalista zajmujący się wyławianiem wraków, Nick Sloane, zaproponował niezwykły plan, zakładający wykorzystanie góry lodowej jako źródła wody. Lód miałby zostać przetransportowany za pomocą podwodnych sieci.

 

Aby utrzymać odpowiedną temperaturę lodu podczas 3-miesięcznej podróży przez morze, Sloane zasugerował owinięcie góry tekstylną izolacją. Jeśli szalony plan by się powiódł, jedna góra lodowa o szerokości 500 metrów mogłaby dostarczyć Kapsztadowi około 150 milionów litrów wody, co odpowiada około jednej trzeciej rocznego zapotrzebowania.

Pomysł z pewnością jest interesujący, jednak dość trudny do zrealizowania. Przeszkodą przede wszystkim są koszty oraz bariery technologiczne, nie pozwalające na bezpieczne przetransportowanie góry lodowej.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Woda jest na Ziemi w ilości

Woda jest na Ziemi w ilości stałej.
Nie ma czegoś takiego jak niedobory wody. W 99% są wyłącznie mniej lub bardziej jawne działania koncernów i wynikające z tego kretyńskie decyzne, np. regulowanie rzek, wpływanie na pogodę.
To, że przeciągnie się górę lodową w inne miejsce to jest tylko rozwiązanie chwilowe.
 

Skomentuj