RPA przeżywa suszę tysiąclecia

Kategorie: 

Źródło: BBC, Russell Watkins/DFID, eNCA

RPA przeżywa obecnie suszę tysiąclecia. Hydrolodzy twierdzą, że sytuacja w kraju jest dramatyczna, a niedobór wody doskwiera w praktycznie każdej dziedzinie życia. Badania potwierdzają, że susza ma ogromną siłę oraz zasięg.

Hydrolog, dr Gideon Groenewald powiedział, że niewielkie miasta odczuwają suszę najbardziej, a w wielu z nich już zabrakło wody.

„Przeżywamy obecnie jedną z najsilniejszych susz. Czynnikiem są zachodzące procesy naturalne, więc nie możemy winić człowieka za ten stan rzeczy.” – dodał Groenewald

Tymczasem minister ds. Wody i infrastruktury sanitarnej Lindiwe Sisulu mówi, że jeśli kraj będzie zużywać wodę oszczędnie, susza nie będzie stanowić problemu.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy kraj boryka się z tym problemem. Od 2015 roku w RPA trwają dewastujące susze, które spowodowały całkowity brak wody w wielu dużych miastach. Kulminacja problemu nastąpiła w 2018 roku, kiedy kraj ogłosił stan klęski żywiołowej. Od tego czasu brak wody jest powracającym problemem w Republice Południowej Afryki.

Politycy zapewniają o tym, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak eksperci twierdzą, że problem ten wynika z procesów naturalnych i będzie powracał.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Lisek

Czekam od lat na informację,

Czekam od lat na informację, że największemu importerowi żywności w Afryce należy pomóc bo głód.... I to nie z powodu suszy tylko tego co się tam wyprawia od ponad 20 lat.... Susza to tylko pretekst. Infrastruktura jest zrujnowana w tym kraju czy to koleje czy drogi czy wodociągi.. To co działa to jeszcze działa a nic nowego się tam nie buduje,remontuje od wielu lat.... ale wy tego nie zobaczycie i nie usłyczycie w mediach :-(    

Portret użytkownika Kupa

D*pa pękła walicie artykuły

D*pa pękła walicie artykuły na poziomie berka kucanego. Alexjones.pl upadł i wy jesteście na tej samej drodze. Z niecierpliwością czekam jak was tez wykastrują. Artykuły macie na poziomie 4 klasy podstawowej. Czekam jak napiszecie ze święty Mikołaj tez był kobietą. Komedia jak mało trzeba żeby zostać kastratem. 

Portret użytkownika Easy Rider

Jak to możliwe, że kraj

Jak to możliwe, że kraj otoczony oceanem cierpi na suszę? To jest naprawdę wynik procesów naturalnych, czy może geoinżynierii pogodowej? Nie można też wykluczyć w jakimś stopniu efektów "postępu", jaki nastąpił po obaleniu apartheidu.

Portret użytkownika Ahimsa

Dobre spostrzezenia.

Dobre spostrzezenia. Zwlaszcza geoinzynieria.  GeoengineeringWatch.org - juz co najmniej 20 lat usiluje uswiadomic ludzi poprzez konferencje, debaty, etc, i codzienna prace, ale ludzie, na calym swiecie zreszta, sa chyba bardzo odporni na wiedze...

Portret użytkownika Easy Rider

Jeżeli woda wyparuje z gleby,

Jeżeli woda wyparuje z gleby, to przyczyni się do powstania chmur i gdzieś spadnie deszcz. Tak więc, bilans wodny całej planety jest "na zero", bo w przyrodzie nic nie ginie, tylko że manipulacje geoinżynieryjne powodują, że na określonych obszarach jest susza, a deszcze spadają do mórz i oceanów albo nie o tej porze, kiedy są potrzebne i powodują powodzie. Tymi samymi metodami geoinżynieryjnymi można by zlikwidować susze - ale tu chodzi o depopulację.

Skomentuj