Susza w Afryce Południowej może doprowadzić do śmierci 11 milionów ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W związku z trwającą w Południowej Afrycę suszą, zanika największe sztuczne jezioro na świecie, Kariba. Wypłycenie akwenu postępuje bardzo szybko w związku z malejącą ilością źródeł wody.

 

Zbiornik i zapora, która go utworzyła, znajduje się na granicy Zambii i Zimbabwe. W tym miesiącu osiągnięto tam najniższy poziom wody w ciągu ostatnich 20 lat. Tama Kariba generuje połowę energii elektrycznej wykorzystywanej w tych krajach. Znajduje się ona w dole słynnych Wodospadów Wiktorii, które ostatnio niemal przestały płynąć.

Na skutek trwającej suszy ponad 50 milionów ludzi w Afryce stanęło w obliczu kryzysu głodu, według niektórych ekspertów, jest to najpoważniejsza susza w Afryce do jakiej doszło w  XXI wieku. Według Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w południowej Afryce grozi ona śmiercią około 11 milionów ludzi.

 

Eksperci podkreślają, że susza w tym roku jest bez precedensu, co prowadzi do niedoborów żywności w skali, która nigdy wcześniej nie widziano. Wiele osób już teraz nie je dwa lub trzy dni z rzędu. Jeśli nie zostaną wdrożone awaryjne programy pomocowe, w najbliższych miesiącach może dojść do masowej śmierci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"...najniższy poziom wody w

"...najniższy poziom wody w ciągu ostatnich 20 lat" (tamę ukończono w 1963). Czy podczas wcześniejszych susz (stały wtedy elektrownie) - było dużo ofiar? Wcześniej (przed 1958) - też (chyba) były susze? (np 2-letnia w 1994). Stary Testament wspomina o 7-letniej suszy w Afryce Pn. To było jeszcze w epoce przedindustrialnej.

Portret użytkownika Felipesku

Dalej oplacajcie Netflix HBO

Dalej oplacajcie Netflix HBO Spotity itd zamiast wspierac te fitmy warto by bylo pomyslec czy nie warto otworzyc firm zarejeattowanych na biednych ludzi aby to oni mieli na wode i jedzenie.... bo nikt z ludzi nie zyskuje gsy firmy sie bogaca... ka boom.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika euklides

Libijczycy za Kadaffiego w

Libijczycy za Kadaffiego w zasadzie zbudowali(!) system pozyskiwania wody z podziemnych jezior, ale NATO zbombardowało  im infrastrukturę. I za to powinni zostać zesłani na pustynię i umrzeć z pragnienia, bo dopóki polityczni gangsterzy będą wyrządzać krzywdę innym to nie tylko nic się nie zmieni, ale wkrótce się wykończymy.

Skomentuj