Zmiany klimatu spowodują wiele nowych wojen

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak prorokują redaktorzy magazynu Science, zmiany klimatyczne do 2050 roku znacznie zwiększy liczbę wojen i konfliktów zbrojnych na świecie. Uczeni wskazują na cały szereg konsekwencji zmian klimatu, które mogą prowadzić do wojen.

 

Oczywiście najbardziej oczywisty wpływ klimat ma na gospodarkę, na przykład na rolnictwo. Bardzo łatwo wyobrazić sobie ludzi pchniętych do ostateczności, gdy ich jedyne źródło dochodu nie funkcjonuje.

 

W celu analizy naukowcy wybrali 60 przypadków konfliktów na świecie i poszukiwali dla nich relacji między klimatem i występowaniem niepokojów. Brano pod uwagę okres 10 tysięcy lat p.n.e. do teraźniejszości. Wzięto pod uwagę wszystkie ważne regiony świata. Analizowano subtelności takie jak wahania temperatury, które odwzorowano z dużą dokładnością wspierając się statystyką. Obliczono odchylenia standardowe, co pozwoliło na porównanie zmian temperatury w czasie.

 

Naukowcy odkryli, że nawet zmiana temperatury zwiększa prawdopodobieństwo konfliktów międzyludzkich na poziomie od 4%, do 14%. Oprócz zmian temperatury zmiany klimatu przynoszą też wielkie ulewy zatapiające często całe miejscowości, potworne fale upału, trąby powitrzne i gradobicia, których gradziny są większe od kurzych jaj. To wszystko może powodować lokalne konflikty, gdy jakaś cześć danego regionu zostaje zniszczona.

 

Z łatwością można sobie wyobrazić wojnę Egiptu z Etiopią, której celem byłoby zapewnienie sobie dostaw wody pitnej. Na dodatek rozmarzająca Arktyka kusi zasobami naturalnymi, co może być początkiem komercjalizacji tamtych obszarów, ale i licznych konfliktów militarnych w najbliższej przyszłości. Spierają się tam takie kraje jak Rosja, Kanada, Dania, Norwegia i inni.

 

Naukowcy przewidują, że do 2050 r. przewidywane tempo globalnego ocieplenia w najbardziej "gorących" rejonów konfliktów międzygrupowych może wzrosnąć o więcej niż 50%, chyba, że następne pokolenie będzie w stanie dostosować się do zmian temperatury lepiej niż ich przodkowie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika Cezar

Moim zdaniej za wszystkie

Moim zdaniej za wszystkie wojny sa odpowiedzialni buraczane czuby z USA plus ich syjonistyczni banksterzy. Przeciez II wojna swiatowa to rozpczelo USA pod przykrywka Hitlera, Hitler byl pionkiem oplacanym przez USA za plomiena gadke do ludu,rasizm,faszyzm i nazizm wywodza sie z USA,tam sa korzenie debili swiatowej propagandy.' USA to zakala i utopia ludzkosci,to panstwo to sztuczny twor stworzony przez najwieksze szumowiny swiata.

Portret użytkownika Oleandra

morfeuszu , nie chce bronic

morfeuszu , nie chce bronic juszki, ale czy w tobie nie za duzo nienawisci ? man nadzieje, ze nie zostales tu podstawiony, aby "uatrakcyjniac" portal...
wojny tworza ludzie ,ale szansa na pokoj jest,wszystko zalezy od mysli jednostki

Strony

Skomentuj