Marihuana jest o wiele mniej szkodliwa dla mózgu niż alkohol

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W przeszłości przeprowadzono wiele badań, które skupiały się na negatywnym wpływie zażywania alkoholu i marihuany oraz porównywały szkody wyrządzone przez te używki. Niejednokrotnie wykazano, że konopie mogą być bardziej destrukcyjne dla naszego mózgu niż alkohol. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że jest dokładnie na odwrót.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder postanowili sprawdzić co jest bardziej szkodliwe dla ludzkiego mózgu - alkohol, czy marihuana. W tym celu przyjrzeli się niektórym istniejącym już badaniom rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić stan zdrowia mózgu ponad tysiąca ludzi w różnym wieku. Uczeni skupili się na istocie białej i istocie szarej, czyli na dwóch podstawowych składnikach ośrodkowego układu nerwowego.

 

Badacze ustalili, że spożywanie alkoholu powoduje wyraźne zmniejszenie rozmiaru istoty szarej i integralności istoty białej. Zmiany te dotyczą przede wszystkim dorosłych, którzy w ciągu swojego życia częściej mieli kontakt z alkoholem. Jednocześnie w przypadku marihuany i innych kanabinoidów nie zaobserwowano żadnych długoterminowych negatywnych zmian w istocie szarej czy istocie białej.

Powyższe badania wskazują, że długotrwała ekspozycja na alkohol jest szkodliwa dla mózgu - w przeciwieństwie do marihuany. Naukowcy twierdzą, że wciąż niewiele wiadomo o wpływie marihuany na stan zdrowia mózgu - nie mamy do końca pewności, czy jej używanie przynosi szkody, czy też korzyści. Jednak zarówno w przypadku marihuany, jak i alkoholu wykazano w przeszłości, że zażywanie niewielkich ilości tych substancji nie powinno wywierać negatywnych efektów ubocznych, ale za to może przynieść pewne korzyści. Wygląda na to, że najważniejsze jest po prostu zachowanie umiaru, gdyż wszystko w nadmiarze może nam zaszkodzić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Logiczna logika

Chciałoby się żyć bez tych

Chciałoby się żyć bez tych używek i żeby każdy mógł bez nich żyć. System i te wszystkie kłamstwa robią takie zwarcie w mózgu że ludzie sięgają po tego typu rzeczy w celach "rekreacyjnych" szczęśliwi ludzie nie piją, to po co mieliby palić ? papierosy są gorsze bo uzależniają, lepiej zamiast pierwszego szluga zajarać to, przynajmniej się człowiek nie uzależni.

a kto umarł ten nie żyje

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie ma żadnego wytłumaczenia

Nie ma żadnego wytłumaczenia na uciążliwości życia powodujące sięganie po uzywki. Starciłem dwóch synów, zaliczyłem trzy bankrutctwa,opiekowałem sie do śmierci chora na schizofernię wredną matką, zaliczyłem 3 nieudane małżenstwa, wychowuję samotnie 3-letnią wnuczkę i pracuję intensywnie zawodowo, zapominając, że nalezy mi sie emertura i zawsze musiało bolec na trzeźwo... Dzieki temu wiem, że żyję... Nie pierdolta więc "logiczna pomyłka" bzdur...

Portret użytkownika posppolity

mniej szkodiwa da mózgu ? jak

mniej szkodiwa da mózgu ? jak można tak pisać akohol to broń przeciwko ludzkości oczywiśćie nie którzy się z tym nie zgodzą bo jak bez wódeczki. goje to goje. Konopia a marihuana to raz i nie mniej szkodliwa tylko lecznicza da mózgu. a, że z nasion można robić paliwo, a z włókien oddychająca zdrową odzież to już macie goje odpowiedź na pytanie dlaczego rotszidlowie wydali miliardy by ta była nie legaalna.

Portret użytkownika EkrudyDref

Jakoś mnie nie przekonuje to

Jakoś mnie nie przekonuje to częste zachwalanie mari i huany. Do palenia się nie przekonałem bo to dym i syf w ustach potem; pozostaje sfera lecznicza, o ile to prawda, i wprowadzanie do organizmu w innej postaci? Alkohol używam w małych ilościach, a wiadomo że jest też w lekarstwach, bo dla wielu substancji jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem.

Ostatnie zdanie Autora bardzo popieram.

--------
Howgh!

Strony

Skomentuj