Brazylijscy naukowcy stworzyli szczepionke na kokainę

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Brazylia, będąca drugim na świecie największym konsumentem kokainy, zawsze stanowiła ważny punkt w globalnym dyskursie na temat narkotyków i uzależnienia. W ostatnich dniach, naukowcy z tego kraju ogłosili przełomowy rozwój w terapii uzależnienia od kokainy oraz jej silnego pochodnego, cracku, prezentując szczepionkę, która może być innowacyjnym narzędziem w walce z tymi trudnymi problemami.

Projekt o nazwie "Calixcoca" stanowi przedmiot badań w Federalnym Uniwersytecie w Minas Gerais pod kierownictwem psychiatry Frederico Garcii. Testowana szczepionka, która wykazała obiecujące rezultaty w badaniach na zwierzętach, wyzwala odpowiedź immunologiczną, która blokuje dostęp kokainy i cracku do mózgu. Takie podejście, zgodnie z nadziejami naukowców, może pomóc użytkownikom przerwać cykl uzależnienia, pozbawiając ich doświadczenia euforii związanej z przyjmowaniem tych narkotyków.

 

Jeśli szczepionka otrzyma zgodę regulatorów, będzie to pierwszy przypadek leczenia uzależnienia od kokainy za pomocą szczepionki, jak zaznaczył Garcia. Ten przełomowy projekt zdobył główną nagrodę w wysokości 500 000 euro na Euro Health Innovation awards w kategorii medycyny latynoamerykańskiej, sponsorowanym przez firmę farmaceutyczną Eurofarma.

 

Mechanizm działania szczepionki opiera się na wyzwoleniu odpowiedzi immunologicznej u pacjentów, co prowadzi do produkcji przeciwciał, które wiążą się z cząsteczkami kokainy w krwiobiegu. Proces ten sprawia, że cząsteczki stają się zbyt duże, by przeniknąć do systemu mezolimbicznego mózgu, zwanego "centrum nagrody", gdzie narkotyk normalnie stymuluje wysokie poziomy dopaminy wywołującej uczucie przyjemności.

 

Choć podobne badania zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które są największym konsumentem kokainy na świecie według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, to jednak z różnych powodów, w tym niewystarczających rezultatów w badaniach klinicznych, te próby utknęły w martwym punkcie. Garcia zaznacza, że Calixcoca do tej pory wykazała skuteczność w testach na zwierzętach, wywołując znaczne poziomy przeciwciał przeciwko kokainie i wykazując niewiele skutków ubocznych. Szczepionka okazała się również skuteczna w ochronie płodów szczurów przed kokainą, co sugeruje, że może być używana u ludzi do ochrony nienarodzonych dzieci uzależnionych matek.

 

Calixcoca jest teraz na ostatnim etapie badań przed wprowadzeniem do badań klinicznych na ludziach. Garcia wyraża nadzieję, że szczepionka ta może zrewolucjonizować leczenie uzależnień. Obecnie nie ma konkretnego zarejestrowanego leczenia uzależnienia od kokainy i cracku. Standardowym podejściem jest połączenie terapii psychologicznej, wsparcia społecznego oraz rehabilitacji, gdy jest to konieczne.

 

Szczepionka Calixcoca mogłaby dodać ważne narzędzie do tego reżimu, pomagając pacjentom w krytycznych etapach powrotu do zdrowia, na przykład po wyjściu z rehabilitacji. Co więcej, szczepionka została opracowana przy użyciu związków chemicznych zaprojektowanych w laboratorium, a nie składników biologicznych, co oznacza, że będzie tańsza w produkcji niż wiele innych szczepionek i nie będzie musiała być przechowywana w niskich temperaturach.

 

Jednak, jak podkreśla Garcia, nie będzie to "panaceum", które można podać każdemu. Dokładna grupa docelowa zostanie określona w zależności od wyników badań klinicznych, ale teoretycznie ma to być grupa osób odzyskujących trzeźwość, "które zerwały z (kokainą) i chcą pozostać w ten sposób". Celem jest zmiana smutnej statystyki, zgodnie z danymi Amerykańskiego Narodowego Instytutu nadużywania narkotyków, jeden na czterech regularnych użytkowników kokainy staje się uzależniony, a zaledwie jeden na czterech uzależnionych udaje się wyjść z nałogu po pięciu latach leczenia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Medium, "uwielbiam" ludzi,

Medium, "uwielbiam" ludzi, którzy nic nie wiedzą, a wypowiedzą się. Mój kolega, doktor chemii, wykładowca po pracy miał cel, stworzenie narkotyku. Testował na sobie i się przekręcił Sad Sostra innego kolegi podobnie, doktorat z chemii, ale nie testowała na sobie, a na klientach i przez nią powstały sklepy z dopalaczami lata temu. Taki Kuba Powiatowy jest non stop zrobiony. Zobacz Sobie jak pierwszy raz przyszedł do niego Rysiu Peja, totalnie ujarany i został zniszczony, ale za drugim razem miał lepszy towar od Kubusia i go zajechał. Alkohol jest problemem, ale zalegalizowany, ale po nim nie masz żadnych praw, jeżeli jestem po spożyciu alkoholu, prawa obywatelskie nie dotyczą mnie, a policmajstry moga mnie bić bezkarnie.

Wracając do tematu substancjii psychoaktywnych; powiem tylko tyle, są zabronione, bo po nich człowiek rozumie w jakim kłamstwie jest chodowany.

TAK, jesteśmy chodowani! MATRIX jest prawdą, a przynajmniej alegorią. 

Ja to widzę, ja to wiem i to zabija mnie. Ktoś tym steruje, na co nie mam wpływu.

mógłbym pisać w nieskończoność, ale owce i tak nie zrozumieja....

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Tacy chemicy to nie dyplomy,

Tacy chemicy to nie dyplomy, a wyroki powinni dostać!

TAK, jesteśmy chodowani! MATRIX jest prawdą, a przynajmniej alegorią.

Nie zgadzam się z Tobą, a przynajmniej teraz jestem w punkcie, w którym takich uczuć nie mam.

Jedynym odniesieniem dla obrazu matriksa jest dla mnie mój coraz głębiej z niewiadomych przyczyn porażony pies, który ma olbrzymi apetyt, dużo pije, a potem trzeba mu pomagać w wypróżnianiu, a nawet podtrzymywać przy oddawaniu moczu. Jak się nie naje, dyszy intensywnie, przy wypróżnianiu podobnie, realnie bateryjka produkująca w eter energię. Radości z życia w jego sytuacji zero, nie pochodzi o bieganiu nie wspominając. Tyle jego, co na spacerach w wózku zobaczy. No ale lubi sobie pojeździć.

Tak więc zastanów się, jakie są Twoje źródła radości, jakie wartości kultywujesz, bo to ważne hasła tego czasu.

A chemia ma służyć niesieniu ulgi w cierpieniu, a nie destrukcji żywych istot. 

Portret użytkownika Endymion

Jeśli o psach mowa, to należy

Jeśli o psach mowa, to należy mu się eutanazja, bo On się męczy i Ty się męczysz. Mój Staffik jak ma zaparcie, to staje na przednich łapach podnosi tył i wypróżnia się. Silny jest, ale nie skrzywdzi muchy nawet, nie ma groźnych psów, są tylko zjebani właściciele. 

"Tacy chemicy to nie dyplomy, a wyroki powinni dostać!", my jako ludzie nie wykorzystujemy możliwości naszych umysłów, chemia uwalnia to i to jest fakt niepodważalny. Ograniczono nas umysłowo. Obecnie najbardziej popularnym narkotykiem jest Kryształ, a w zasadzie to mefedron. Jak wciągniez ścieżkę, to narobisz pierogów na dwa lata. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Jeśli o psach mowa, to należy

Jeśli o psach mowa, to należy mu się eutanazja, bo On się męczy i Ty się męczysz.

Już się nie męczymy, bo przestał cierpieć, ale żyje. Lekarz od razu nie rozpoznał, ale Asik dostał udaru. Wtedy strasznie głowa boli i leki p/bólowe nie pomagają. Kiedy wyczułam dreszcze na jego głowie, podałam rozpuszczonę polopirynę i wreszcie się wyspał.

Najśmieszniejsze, że badania analityczne krwi lekarz ocenił na "jak u szczeniaczka", a USG bez widocznych zmian poza powiększeniem prostaty, która psom dolega szczególnie przy wypróżnieniach. I co, takiego psa Ty byś poddał eutanazji? Lekarz mi nie zaproponował, a asystentka skomentowała uwagę spotkanego przechodnia: niedowład nie jest wskazaniem do eutanazji.

Mój Staffik jak ma zaparcie, to staje na przednich łapach podnosi tył i wypróżnia się.

Cyrkowiec! Widziałam suczkę, która wypróżnia się również na przednich łapach, ale tylne nóżki prostuje poziomo nad ziemią, a ciężar ciała przenosi do przodu.

Jeśli Staffik jest starszy i nie kastrowany, to może daj sprawdzić jego prostatę? Dajesz mu warzywa do jedzenia? Buraczki i marchewka ułatwiają wypróżnienia.

my jako ludzie nie wykorzystujemy możliwości naszych umysłów, chemia uwalnia to i to jest fakt niepodważalny

Organizm ludzki sam produkuje pewne substancje, tzw. opiaty endogenne, ale wtedy, gdy jest realna potrzeba. Zapewne znasz teorię na temat przebiegu długotrwałego stresu? On zawsze kończy się poważną chorobą, więc rzeczywiście lepiej w takiej sytuacji ratować się jakąś chemią, albo uczyć się sposobów relaksacji i... znaleźć na to codziennie czas.

Jednakże zaglądanie za zasłonę umysłu z samej ciekawości uznaję za szkodliwe, no z jednym wyjątkiem: kiedy się pracuje z takimi ludźmi i chce wiedzieć, jakimi sposobami do nich podejść.

Portret użytkownika Endymion

Sasiad miał Goldena, 15 letni

Sasiad miał Goldena, 15 letni pies, dopadło go raczysko. Wydał grube tysiące na operacje, a pies i tak zdechł w męczarniach. Mój wilczur miał 12 lat, zaczął go zżerać rak, uspiłem go, aby nie męczył się. Mój obecny Staffik ma ponad 2 latka. Przyjaciół się nie kastruje, ale można im pozwolić bezboleśnie odejść. Ja rzadko zgadzam się z Wiktorem, to tutaj mamy wspólne zdanie. Pies męczy się i Ty męczysz się, są tysiące psów na emeryturze w schronisku, za to zdrowych, ale nikt ich nie chce adoptować. Za młodym kundelkiem zapewne nie nadążysz, bo to wulkany energii, ale przygarnęłabyś takiego 10 latka i byłby szczęśliwszy niż w klatce w schronisku. 

Co do substancji psychoaktywnych uwalniających "zakluczone" pokłady umysłu, nie mamy co dyskutować, dopóki nie sprawdzisz na Sobie. W Matrixie Neo dostał dwie pigułki do wyboru, czerwoną i niebieską. Tak to działa. Niebieską pod postacią alkoholu, chloru, fluoru, cukru podają nam wszędzie, a zapewne jest tego więcej w paszy, którą jeteśmy karmieni. Takie THC jest zabronione, chociaż używane przez Szamanów. Pierwsze jeansy dla górników były robione z konopii, pierwsze liny okrętowe podobnie, a to nie pasowało hodowcom bawełny. Takie Levisy 501 nie mogą być "wieczne", ale po 2-3 latach do śmietnika idą. Opium było bardzo popularne w Egipcie wśród Faraonów ich kucharze do wszystkiego dodawali maku.

Mniejsza z tym i tak nie przyswoisz tego, co próbuję Ci przekazać. Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika wiktor wektor

Wskazaniem w tym przypadku

Wskazaniem w tym przypadku jest miłosierdzie wobec "brata mniejszego", tym bardziej że mnóstwo zdrowych zwierzaków oczekuje w "więzieniach" (schroniskach) na skrócenie "wyroku" / amnestię. Człowiek to nie pies ale nawet gdyby wtedy Cię nie podtrzymano to co by się stało ? Nawet byś o tym nie wiedziała.

Portret użytkownika wiktor wektor

Już taki jestem zimny drań..

Już taki jestem zimny drań.. ja poprostu mam inną perspektywę - bo z "wysoka" widać lepiej. Żyjemy i trzymamy się życia głównie z powodu biologicznego imperatywu rozmnarzania, motywowanego popędem. Cała reszta też jest temu podporządkowana by chronić potomstwo, zapewnić mu byt itd. Wielu ludzi boi się umrzeć a ja jestem gotowy na ten moment w każdej chwili, bo zdaję sobie sprawę że to wszystko nie ma żadnego znaczenia. Sama powiedziałaś że ten pies tyle ma z życia co go powozisz w tym wózeczku, więc co tak naprawdę zaspokajasz podtrzymując jego trwanie ? - swoją potrzebę opiekowania się nim. Może on chciałby już odejść do "krainy wiecznych łowów" ? - a Ty go tu (samolubnie) trzymasz w cierpieniu ziemskiej wegetacji, bo życiem to tego nazwać nie można. Widziałem zdrowe psy, które wychodziły na ulicę w nadziei że potrąci je samochód i zdechną.. kiedyś jeden taki stanął mi na śliskiej zimą drodze, ale szkoda mi było samochodu bo "plastikowy" przód ma. 

Skomentuj