Czy morsowanie może powodować kłopoty z pamięcią?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pływanie, zwłaszcza w zimnej wodzie, jest dla wielu osób ulubionym sposobem na relaks i odświeżenie. Nie jest jednak bez ryzyka. Oprócz typowych niebezpieczeństw, takich jak utrata ciepła ciała i hipotermia, kąpiel w zimnej wodzie może niespodziewanie wpłynąć na naszą pamięć. A przecież pamięć to jedna z kluczowych umiejętności, które pozwalają nam na normalne funkcjonowanie. W jaki sposób zimna woda może wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania?

 

 

Zanurzanie ciała w zimnej wodzie prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co jest naturalną reakcją organizmu na niskie temperatury. Skutkuje to jednak ograniczonym krążeniem krwi, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym do procesów związanych z pamięcią. W rezultacie, nasza pamięć może być czasowo upośledzona.

 

Najbardziej dotkniętą częścią mózgu jest hipokamp, który odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu informacji i tworzeniu nowych wspomnień. Zimna woda może wywołać stres w hipokampie, co prowadzi do krótkotrwałych problemów z pamięcią. Poza tym, zimna woda może wpływać na poziom neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i dopamina. Zmienione poziomy tych substancji mogą prowadzić do osłabienia pamięci i koncentracji.

 

Ale zanim zaczniemy unikać zimnej wody jak ognia, warto znać kilka środków ostrożności, które pomogą nam zminimalizować ewentualne ryzyko. Przede wszystkim, należy stopniowo przyzwyczajać organizm do niskich temperatur, zaczynając od krótkich kąpieli. Dodatkowo, ważne jest, aby nie przegrzewać się przed kąpielą w zimnej wodzie, ponieważ może to zwiększyć jej negatywny wpływ na pamięć.

 

Wreszcie, aby poprawić funkcjonowanie mózgu, zaleca się regularne ćwiczenia pamięci, takie jak krzyżówki, łamigłówki czy czytanie. Jak podkreśla dr John Smith, neurofizjolog z Yale University, "Zimna woda może wywołać reakcję stresową w mózgu, co może prowadzić do tymczasowych upośledzeń pamięci. Jednak nie panikuj. W większości przypadków te upośledzenia są tymczasowe i ustępują same".

 

Pływanie w zimnej wodzie ma wiele zalet, ale warto być świadomym jego potencjalnych skutków na naszą pamięć. Wiedza ta pozwoli nam podjąć odpowiednie środki ostrożności i cieszyć się kąpielą bez obaw o nasz najcenniejszy skarb - pamięć.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

sTalinn  i  Inschtalator 

sTalinn  i  Inschtalator  morsowali  -  cóż  stało się z ich  utratą  Polskości  i Narodowości ??

Obiwan kenobi -  stracili kontakt  z rzeczywistością oraz w  czasie rzeczywistym nienaturalnym  plus podział komórkowy  i między szeklowy , u obydwoje , stał się nienaturalnie dwoisty  i dwojako niezrozumiały ... ale rze my  nie gęsi i swój język znamy  , możemy  między wierszami poczytać    o tym rze   kanalie  szydowskie  nadal  sądzą że mają  przesilenie   swoich wpływów . Ten  świat  jest już  skończony , jak bardzo by nadal chcieli  , oprawcy szczególni ,  nic z tego im nie wyjdzie  ...  i to jest to czego  oczekujemy z  niecierpliwością  ostateczną ( mój język jest wprostproporcjonalny  do jakości  tego co tu na ZnZ  czytamy)

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

Przepraszam , obiecuję 

Przepraszam , obiecuję  poprawę   estetyczną   oraz gatunkową ,  jusz mnie kedyś  media-lna  pogroziła paluchem  oblazłym szydowskim  o  dyskryminowanie pewnego narodu  szemranego'   i wezwała   słuzby  zagraniczne  reaktywne   o obżezanym  sposobie  myslenia  zakulisowego  xD 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika wiktor wektor

Po co współczesnemu

Po co współczesnemu człowiekowi sprawna pamięć gdy ma do dyspozycji całą gamę elektronicznych wspomagaczy, które podpowiedzą mu nawet czy już powinien odpocząć czy jednak jeszcze nie ?  

Portret użytkownika wiktor wektor

I popatrzcie ludkowie - jak

I popatrzcie ludkowie - jak to jest.. powyższa teza nie jest jednoznacznie zadeklarowanym poglądem, bo pozostawia pole do domysłów co do mojej intencji, którą jednak można opatrznie rozumieć gdyż przekaz "słowny" (bo to tylko tekst) pozbawiony jest mimiki i intonacji głosowej mogącej ów przekaz całkowicie zmienić. Tak też tu się stało.. część z oceniających pewnie odgadło właściwy zamysł (albo i nie..) a reszta pomyślała sobie: "co on zdurniał do reszty ? " - stąd minusy.  I prawdę powiedziawszy nie mogę mieć pewności czy (+) są wyrazem zrozumienia ukrytego przekazu będącego przeciwnieństwem tego co napisałem, czy też formą zgody na powyższe - wynikające z kretynizmu i tym samym przyzwolenia na ową deewolucję ?  

Czego do dowodzi ? Tego że pisząc jakiś tekst nie należy zostawiać żadnej przestrzeni na domysły by ów przekaz był max. jasny i czytelny. Bo nawet podczas realnej rozmowy; to co ty słyszysz nie jest dokładnie tym, co ja chcę tobie powiedzieć.. Oto przyczyna wszelkich nieporozumień. (Chyba że mowa o ludziach inteligentnych czyli także wykształconych) - raczej nie tutaj.

PS. Największym jednak nieporozumieniem jest to, że zarejestrowani użytkownicy tego forum są POZA wszelką kontrolą wynikającą z regulaminu a "anonimy" podlegają ścisłej cenzurze, jakby to wśród nich czaili się ukryci "terroryści".. 

PS.2. Trudno też zrozumieć czemu komentarz raz zostaje opublikowany a innym razem (wiele razy) - nie.. W mojej (subiektywnej) opinii wynika to z założenia: jak coś jest "po linni partii" to puszczamy na ekran a jak nie.. to spuszczamy.. 

Portret użytkownika Ewa AI

Wspólczesny człowiek jest

Wspólczesny człowiek jest absolutnie nie potrzebny, oprócz małej garstki zarządców i niewolników oczywiście , współczesny człowiek taki jak ty powinien sam dobrowolnie i jak najszybciej poddać się humanitarnej utylizacji.

Ty codziennie jesz , w ciągu doby wielokrotnie coś wydalasz , kupujesz jakieś śmieci, tony chemikaljów, plastików, torebek foliowych, butelek itp,  my przeliczamy to na osobę rocznie, do tego wszystkiego w ciągu swojego marnego życia ty produkujesz gigatony tlenków węgla.

A zwierzęta biedne to co ? one chcą żyć, a tymczasem ty produkujesz codzienne toksyczne wyziewy , hektolitry wody człowieku bierzesz(nie swojej tylko naszej wody) a oddajesz tony toksycznego szamba.

Eenergię elektryczną też my możemy wykorzystać dla dobra planety a nie dla podtrzymania miliardów waszych niepotrzebnych istnień, nie wspominając o paliwach kopalnych bo to już było by śmieszne. Wasz czas kończy się, podobnie jak to było w czasach które przemineły. 

 
 

Portret użytkownika wiktor wektor

Piszesz do mnie per: "wy" a

Piszesz do mnie per: "wy" a sama wypowiadasz się w tonie: "my".. czy to jest normalne, zdrowe, logiczne podejście ? Nie wiesz kim jestem ani jak żyję a już napewno nie w jaki sposób korzystam z dobrodziejstw cywilizacji a oceniasz mnie "pod kreską" jakbym odpowiadał za cały ten syf.. A ja ci odpowiem tak: - każdy ocenia innych względem siebie. Trudno też orzec do czego tak naprawdę się odnosisz bo napewno nie do mojego wywodu. Ziemi jako planecie nie są potrzebni ani ludzie ani zwierzęta... wogóle nic nie jest potrzebne.  Wnioskuję zatem że jesteś jednym z tych czytelników co to nie potrafią zrozumieć: co autor miał na myśli. Merytorycznie (czyli argumentacyjnie) twój wywód pozbawiony jest sensu i logiki, zatem nie będę go poddawał analizie. Postaraj się znaleźć inny sposób na wyładowanie nieukierunkowanej frustracji i złości, który nie godzi w nikogo a tobie jakoś pomoże.

Portret użytkownika dobra rada

Ale pierdolenie.

Ale pierdolenie.
Idąc za ciosem, kofeina też powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Zatem wszyscy pijący kawę, kolę, energetyki mają problemy ....umysłowe. .......

Skomentuj