NASA wysłała w kierunku Księżyca sondę LADEE

Kategorie: 

W sobotę rano czasu polskiego Amerykańska Agencja Kosmiczna wystrzeliła sondę LADEE (The Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Celem sześciomiesięcznej misji, wartej 280 milionów dolarów, jest badanie pyłu księżycowego i atmosfery Księżyca.

 

Start rakiety wynoszącej Minotaur V odbył się bez żadnych komplikacji z kosmodromu Wallops w stanie Wirginia. LADEE będzie najpierw krążyć wokół Ziemi ale w ciągu 30 dni od startu sonda znajdzie się na orbicie Księżyca. Przez następne 30 dni będą przeprowadzane testy, natomiast trzecia najdłuższa faza będzie miała charakter naukowy. Sonda przy okazji przetestuje nową technologię komunikacji z innymi sondami kosmicznymi - zamiast fal radiowych zostanie użyty laser.

 

Naukowcy chcą zbadać niezwykle cienką atmosferę Księżyca oraz zmiany, jakie w niej zachodzą. Ponadto chcą sprawdzić, czy pył księżycowy rzeczywiście unosi się z powierzchni naszego naturalnego satelity. Gdy cała misja dobiegnie końca, sonda LADEE porównywalna wielkością do małego samochodu uderzy w powierzchnię Księżyca.

 

 

Więcej tego typu informacji można znaleźć w serwisie astronomicznym - tylkoastronomia.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Taurus

Badać atmosferę

Badać atmosferę Księżyca???..z tego co wiem to tam nie ma atmosfery lub jest w stanie śladowym...dobra przykrywka a tak na prawdę to nie podadzą czego badania dotyczą...po co ludziskom głowę prawdą zawracać..mają fajne tv...net...fuckbuka ...zdrowe żarcie porno i duszno ....rajjjjj.,....:)))

Skomentuj