NASA rozpoczyna misję badającą tajemnicze „wiry magnetyczne” na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

NASA wyśle ​​statek kosmiczny na powierzchnię Księżyca, aby zbadać jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych cech naszego satelity. Urządzenie będzie próbowało wylądować w Gamma Reiner, tajemniczym wirze księżycowym i ma znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat naturalnego satelity Ziemi. Mowa tu o tak podstawowych pytaniach jak to: w jaki sposób się tworzą i jakie jest ich powiązanie z polem magnetycznym Księżyca.


Agencja podpisała nowy kontrakt z Intuitive Machines na wysłanie statku kosmicznego Nova-C na Księżyc w ramach misji IM0-3, zaplanowanej na 2024 rok. Misja IMO-3 wyśle ​​niemal 100 kg ładunku do regionu Rainer Gamma, wliczając w to sprzęt do pomiaru księżycowego pola magnetycznego. Na pokładzie, znajdzie się również rój małych robotów, które stworzą trójwymiarową mapę tego regionu.

Według NASA do 1966 roku naukowcy uważali wiry za kratery. Dopiero sonda kosmiczna Lunar Orbiter II, zbliżyła się do nich wystarczająco blisko, aby zmienić myślenie naukowców. W 1972 odkryto, że wiry są namagnesowane, przy czym jeden z nich w tajemniczy sposób powodował powstawanie innych wirów po przeciwnej stronie Księżyca. Wiry księżycowe pozostają narazie wielką tajemnicą. Ich badanie, może dostarczyć nam ważnych wskazówek na temat pola magnetycznego Księżyca i tego, jak możemy chronić przyszłych astronautów przed wiatrem słonecznym, który uderzają w jego powierzchnię.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Bo to nie jest zwykła

Bo to nie jest zwykła fotografia gdzie rejestruje się światło odbite lecz "zdjęcie" obrazujące rozkład pól magnetycznych na jego powierzchni przetworzone w obraz dający się zobaczyć okiem.

Portret użytkownika mw

Studio filmowe będzie

Studio filmowe będzie znajdowało się w twojej głowie ze względu na całkowicie pustą, niezagospodarowaną przestrzeń jaka się tam znajduje. Atutem z pewnością będzie brak jakichkolwiek przeszkód, które sprawiłyby, że spektakl faktycznie musiałby się odbywać na Księżycu. 

Portret użytkownika Panna Covid

A skąd będzie wiadomo że to

A skąd będzie wiadomo że to było na księżycu, a nie w studio filmowym tak jak stanley kubrick to zrobił wcześniej i tylu ludzi dało się nabrać na ten spektakl. To rozbudziło wyobraźnię ludzi o bezkresnym kosmosie i mżonki o możliwości podróżowania gdzieś tam. Ale wy tak, jak najbardziej, będziecie latać na ksinżyc i marsa ale tylko oczami ROFL załozycie se google VR i jesteście na księżycu i nawet ufoludki będą zapierdzielać w kółko jak meserszmity. Tak się uśmiałam jak to pisałam ooooooo oooo oo ojej. Prawie orgazzzzmmmm. To lepsze jak dymanie Smile

Skomentuj