Wczesna Ziemia miała identyczną atmosferę co dzisiejsza Wenus

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii wykazało, że podczas gdy powierzchnia Ziemi pokryta była oceanem magmy, gazy unoszące się z tego wrzącego morza mogły stworzyć toksyczną atmosferę, stanowiącą niemal identyczną kopie tej, którą obserwujemy obecnie na Wenus. Oznacza to, że obydwa światy, nie dzieli wcale tak wielka przepaść.


Eksperci przypuszczają, że pokrycie powierzchni naszej planety oceanem magmy, było konsekwencją zderzenia Ziemi, z obiektem wielkości Marsa. Dopiero gdy magma ostygła, niektóre związki skondensowały się i utworzyły atmosferę. Aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądać ta atmosfera, autorzy nowej pracy zastosowali metodę zwaną lewitacją aerodynamiczną.

 

Podczas eksperymentu, naukowcy stworzyli w specjalnym piecu warunki zbliżone do warunków na powierzchni Ziemi 4,5 miliarda lat temu. Aby to zrobić, podgrzali za pomocą lasera mieszaninę minerałów i metali. Temperatura wewnątrz pieca, osiągnęła aż 2000°C. Ponieważ nie znamy składu wczesnej atmosfery Ziemi, powtórzono ten eksperyment kilka razy, zmieniając skład strumienia gazu. Dopiero wtedy, porównano każdą ze stopionych próbek z perydotytami, czyli skałami, które utworzyły się na Ziemi po ochłodzeniu magmy miliony lat temu.

Po dopasowaniu próbek laboratoryjnych i naturalnych, naukowcom udało się wyciągnąć pewne wnioski. Autorzy podają, że atmosfera ziemska była bardzo gęsta, bogata w dwutlenek węgla i uboga w azot. Podobny skład można zaobserwować na dzisiejszej Wenus. Naukowcy wyjaśniają jednak, że przewaga Ziemi nad Marsem i Wenus polega na jej wielkości i dostępności wody. Oceany, pochłonęły nadmiar dwutlenku węgla, a sama planeta miała wystarczającą masę, aby utrzymać atmosferę. Tylko i wyłącznie dlatego, Ziemia jest dziś oazą życia w Układzie Słonecznym, a Wenus pozostaje nieprzyjaznym lub wprost piekielnym światem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

A świstak... te brednie...

A świstak... te brednie... Ziemia nigdy nie była taka jak Wenus. Zupełnie inna jest jej historia. Poza tym Ziemia juz dawno uległa katastrofie. Efekty pozderzeniowe to tzw "Pierścień Ognia" biegnący wkoło O Spokojnego . Pod powierzchnią tego oceanu nie ma wcale płyt tektonicznych. Częśc wbita jest w magmę co pokazują sonary a część w Pasie Planetoid czyli tam gdzie własciwe oryginalne miejsce Ziemi, a obecna powierzchnia dna oceanu to tylko cienka warstewka zastygłej magmy... Temperatura na powierzchni planety nie zależy tylko od odległosci ale także od objętości planety.

Portret użytkownika mariusx78

Zawsze uważałem, że jak już,

Zawsze uważałem, że jak już, to życie istniało kiedyś na Wenus a nie na Marsie, kiedy Słońce było jeszcze "słabsze" niż jest obecnie. Na Wenus nie było wtedy tak gorąco, a na Marsie było dużo zimniej niż jest teraz.

Portret użytkownika szary2

Masa Ziemi to jedno. Ale

Masa Ziemi to jedno. Ale podstawową różnicą jest odległość od Słońca. Wenus jest bliżej i niestety to powoduje, że  jest piekłem z temperaturą ponad 500 st C przy powierzchni. Woda zapewne jest lub była w podobnej ilości.

Portret użytkownika BrudnaKapa

"Stwórca mówi: "Oto przemów

"Stwórca mówi: "Oto przemów do uszu ludu mego słowa proroctwa, które włożę w twoje usta,
a staraj się je spisać na papierze, ponieważ są warte zaufania i prawdziwe.
Nie bój się spisku przeciwko tobie i nie bądź zatrwożony przez niewierzących, którzy są przeciwko tobie.
Ponieważ każdy niewierny umrze w swym niedowiarstwie.
Mówi Pan, "Oto sprowadzę zło na świat, miecz i głód, śmierć i zniszczenie.
Gdyż nieprawość rozprzestrzeniła się na wszystkich ziemiach, a ich szkodliwe uczynki osiągnęły swój limit.
"

Portret użytkownika Ulvhedin

Negatywna cywilizacja

Negatywna cywilizacja pozostałości po Imperium Rzymskim wszystko sobie przywłaszczają ogłaszając się właścicielami wszystkiego co należy do natury, naszej żywicielki umęczonej matki Ziemi Mokosz/Gai.

Kobiety są jak bogini. Żywe świadectwo istnienia bogów...

Życie bezmyślne nie jest warte życia.

To jest strach, twój wróg, kiedyś najlepszy przyjaciel. Pokochaj go jak brata będzie Ci towarzyszył przez całe życie.

 

Portret użytkownika Ujuj

"A teraz Panie oto narody,

"A teraz Panie oto narody, które za nic uznawane, dominują nad nami i nas pożerają.
 Ale dlaczego my, lud twój, któryś nazwał pierworodnym, jednorodnym, gorliwym twoim
 najbardziej drogim, został wydany w ich ręce?   Jeżeli świat jest rzeczywiście dla nas
 stworzony, dlaczego nie posiadamy naszego świata jako dziedzictwo?
 Jakże długo to tak będzie? "

Skomentuj