Kategorie:
Sonda kosmiczna NASA Lucy ma wystartować 16 października. Jej celem jest asteroidę trojańska Jowisza 52246 Donaldjohanson. Tego typu obiekty, krążą wokół Słońca, po tej samej orbicie co ich najbliższa planeta. Zgodnie z istniejącymi teoriami, są to fragmenty pierwotnego materiału protoplanetarnego. Z tego punktu widzenia misja Lucy jest czymś w rodzaju podróży w czasie. Niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć, z czego składał się Układ słoneczny, sprzed czterech i pół miliarda lat temu.
Pod koniec XVIII wieku francuski matematyk i astronom Joseph Louis Lagrange udowodnił, że w układzie dwóch masywnych ciał, np. Słońca i obracającej się wokół niego planety, występują punkty, w których efekt grawitacji jest zrównoważony. Jest to tak zwane 5 punktów Lagrange'a, zostało oznaczonych od L1 do L5. Małe obiekty kosmiczne, znajdujące się w pobliżu punktów Lagrange'a dowolnej planety, zaczynają się obracać wraz z nią, po tej samej orbicie wokół Słońca. Wiele z takich obiektów, znajduje się na orbicie Jowisza w punktach L4 i L5. Obiekty w punktach L4 poszczególnych planet, są nazwane na cześć słynnych obrońców Troi, stąd też bierze się ich nazwa "trojany".
Obecnie, w Układzie Słonecznym znajduje się 7681 trojanów. Jowisz ma ich 7642, Mars 9, Neptun 28, a Uran i Ziemia po jednym. Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego akurat Jowisz ma ich tak wiele. Misja Lucy, została zaprojektowana na 12 lat. W 2027 roku urządzenie dotrze do punktu L4 i przeleci obok czterech asteroid. Następnie dzięki asyście grawitacyjnej Jowisza, rozpocznie powrót na Ziemię i przy okazji zbada unikalną podwójną asteroidę Patroclus-Menethius. Warto zauważyć, że „trojany” Jowisza to jedne z najstarszych kosmicznych szczątków Układu Słonecznego.
Ich skład, powinien być najbliższy pierwotnej substancji, z której powstał Układ Słoneczny. Mowa o tak zwanej materii pierwotnej, która nie była używana do formowania planet, ale przeszła podobne procesy. Naukowcy mają nadzieję uzyskać szczegółowe informacje o tych obiektach. Na pokładzie Lucy, zainstalowano kamerę o wysokiej rozdzielczości, kartograf spektroskopowy, oraz spektrometr termowizyjny. Lucy będzie pierwszą sondą kosmiczną, która odwiedzi trojany Jowisza i zbada tak wiele niezależnych ciał w Układzie Słonecznym podczas jednej misji.
Ocena:
Opublikował:
[email protected]
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj