NASA wysłała na Marsa nową sondę InSight, która zbada marsjańską aktywność sejsmiczną

Kategorie: 

Źródło: NASA

W sobotę w godzinach południowych czasu polskiego rozpoczęła się nowa misja agencji kosmicznej NASA. Na Czerwoną Planetę leci właśnie sonda InSight w ramach programu Discovery, która przeprowadzi liczne badania geofizyczne. Lądownik zawiera szereg instrumentów naukowych, w tym urządzenie, które zostało opracowane przez polskich naukowców.

 

Bezzałogowy lądownik inSight został wyniesiony dokładnie o godzinie 13:05 czasu polskiego z pomocą rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance z kosmodromu w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Sondzie towarzyszą dwa niewielkie statki kosmiczne MarCO, które zostaną rozmieszczone na marsjańskiej orbicie i będą monitorować lądowanie inSight na Marsie.

Lądownik agencji NASA powinien dotrzeć na Czerwoną Planetę 26 listopada. Sonda wyląduje na równinie wulkanicznej, zwanej jako Elysium Planitia i będzie tam pracować do 2020 roku. Odbędą się tam liczne badania geofizyczne. Warto dodać, że inSight to pierwszy lądownik, który zajmie się między innymi analizą współczesnej aktywności sejsmicznej na Marsie.

Źródło: NASA

Sonda posiada urządzenie pomiarowe Kret HP3, które opracowali naukowcy z polskiej firmy Astronika we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną. Zrobotyzowany próbnik wbije się na głębokość około 5 metrów i zbada ciepło wydobywające się z powierzchni Czerwonej Planety.

Projekt sondy inSight pochłonął 993 miliony dolarów. Dzięki tej misji kosmicznej, NASA chce lepiej zrozumieć wahania temperatury na Marsie, co będzie miało istotne znaczenie dla planowanej kolonizacji tej planety.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

kiedyś ludzie pisali na

kiedyś ludzie pisali na forach astronomicznych żę powinni wysłać sondę która by miała możliwość przesyłania obrazu na żywo z łazika, bo są sądy przekaznikowe na orbicie marsa ale przecież sokoro NASA blokuje transmisje z ziemskiej orbity gdy pojawiająsięobcy to tym bardziej zablokuje transmisję z Marsa gdy pojawią się w zasięgu pojazdy UFO albo energetyczne ubrania aniołów !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj