NASA może rozpocząć misję kosmiczną na największy księżyc Neptuna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory, jednego z centrów badawczych amerykańskiej agencji NASA, wyszli z propozycją zorganizowania nowej misji kosmicznej. Jej celem byłoby zbadanie Trytona – największego księżyca Neptuna.

 

Przypuszcza się, że Tryton, który pod wieloma względami przypomina Plutona, pochodzi z lodowego Pasa Kuipera i miliardy lat temu mógł zostać przechwycony przez grawitację planety. Uważa się również, że pod powierzchnią tego księżyca może znajdować się ocean wody w stanie ciekłym lub stałym.

 

Agencja NASA zastanawia się nad organizacją stosunkowo bardzo taniej misji kosmicznej. Proponuje się zbudowanie statku kosmicznego o nazwie Trident, którego wykonanie, wysłanie w przestrzeń kosmiczną i obsługa podczas lotu nie pochłonie miliardów dolarów, tak jak było w przypadku sondy Cassini. Naukowcy i inżynierowie są przekonani, że uda się znacząco ograniczyć koszty, które byłyby zbliżone do krótkiej misji na Księżyc.

Źródło: NASA

Propozycja ta, jeśli zostanie wybrana przez agencję NASA, będzie organizowana w ramach programu eksploracyjnego Discovery. Inicjatorzy projektu chcą zbadania Trytona, aby ustalić, czy pod jego powierzchnią znajduje się ocean i czy zawiera on składniki niezbędne dla powstania i podtrzymania życia bakteryjnego.

Źródło: NASA

Zorganizowanie takiej misji byłoby korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim, agencja NASA nie wyda dużych ilości pieniędzy, a z pomocą jednego statku kosmicznego będzie mogła zbadać Neptuna, jego księżyc Tryton oraz Pas Kuipera. Warto również dodać, że Voyager 2 był ostatnią sondą, która odwiedziła Neptuna i jego księżyce, ale było to w 1989 roku.

 

Statek kosmiczny Trident poleciałby z dużą prędkością po prostej trajektorii z pomocą asysty grawitacyjnej Jowisza. Sonda miałaby sfotografować całą powierzchnię Trytona i wysłać zdjęcia na Ziemię.

 

Agencja NASA będzie wybierać między eksploracją Trytona, a zbadaniem jowiszowego księżyca Io i powrotem na planetę Wenus. Zwolennicy misji w okolice Neptuna wskazują, że musimy tam dotrzeć jeszcze przed 2040 rokiem. W przeciwnym wypadku, ze względu na bardzo niekorzystne położenie ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, Triton będzie dla nas niedostępny przez ponad 80 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika locutus79

Naukofcy nasa to ,naukofcy

Naukofcy nasa to ,naukofcy nasa tamto ,naukofcy nasa zesrali się na werando. NASA ( National Academy of Space Actors ) jest rządową organizacją ,należy do rządu USrael. A chyba nikt zdrowy psychicznie nie wierzy w to co prawią neokoni siewcy wojny i wyznawcy bestii YHWH. Wystarczy poznać historię tej zkur...łej instytucji ,na bazie jakich struktur i organizacji powstała ,no i jeszcze pierwszy szefuncio nazistowski szmaciarz Von Braun ,który do końca swoich policzonych dni nie poczuł skruchy że jego "wynalazki" i budowa fabryk i kompleksów badawczych pochłoneła tysiące ludzi. Kiedy słyszę znajomych lub nieznajomych ludzi którzy za pewnik biorą to co pier...li NASA ,to mi się czerwona lampka zapala ,że mam przed sobą debila który ,świadomie lub nieświadomie sieję propagandę. 

Portret użytkownika mirjam

Ha oni mają problem z naszym

Ha oni mają problem z naszym Księżycem a co dopiero z trytonem , bądz Neptunem ,smiech na sali wszystko uległo by całkowitemu zwrotowi gdyby do tych misji użyli swych statków międzyplanetarnych o napędzie grawitacyjnym .bo jeżeli wystrzelą się rakietą to lepiej niech nie  wracają bo nie zdąrzą zobaczyć swych rodzin .

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Czy najnowszy teledysk

Czy najnowszy teledysk RAMMSTEIN jest wyzwalaczem dnia X ? Co na to mają do powiedzenia miłośnicy płasko kulo ziemstwa? Staje wam jak widzicie te sztukę? Jak staje znaczy się że programowanie hardware za pomocą szczepionek działa, więc teraz czekajcie na rozkazy wydanie za pomocą update software 5G.

Portret użytkownika ixi

Na .uj tyle szmalu na

Na .uj tyle szmalu na bezsensowne badania ! W końcu ludzie będą zapi......ć do 90 roku życia żeby złożyć się na to wszystko co jest im osobiście do szczęścia absolutnie niepotrzebne.

Strony

Skomentuj