Chiny rozpoczęły misję na Księżyc, aby sprowadzić pierwsze od dekad próbki księżycowe

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chiny zamierzają dołączyć do niewielkiego grona państw, które dotychczas zdołały sprowadzić próbki materiału księżycowego na Ziemię. Misja kosmiczna Chang’e 5 tylko potwierdza, że ludzkość znów zainteresowała się Księżycem – zarówno pod względem naukowym, jak i ekonomicznym.

 

23 listopada, rakieta nośna Długi Marsz 5 wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę Chang’e 5. Start odbył się z kosmodromu Wenchang na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie, a to oznacza, że sonda kosmiczna Chang’e 5 właśnie zmierza w kierunku Srebrnego Globu.

 

Misja ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla Chin – jest to bowiem szósta chińska misja na Księżyc w ogóle i pierwsza misja, która zakłada pobranie materiału księżycowego i sprowadzenie go na Ziemię. Dotychczas dokonały tego tylko Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Ostatnie próbki księżycowe dotarły na Ziemię w 1976 roku.

Sonda Chang’e 5 powinna wejść na orbitę Księżyca już 28 listopada, gdzie lądownik oddzieli się od orbitera, obniży swoją orbitę i wyląduje na powierzchni Srebrnego Globu. Lądownik pobierze około 2 kg księżycowego gruntu z formacji wulkanicznej Mons Rümker w północno-zachodniej części widocznej strony Księżyca. Próbka materiału zostanie umieszczona w stopniu wznoszenia, a ten z kolei oddzieli się od lądownika i spotka się na orbicie z orbiterem, któremu przekaże materiał księżycowy. Gdy ta cała skomplikowana procedura dobiegnie końca, orbiter powróci na Ziemię wraz z próbkami księżycowymi.

Źródło: NASA

Z pewnością jest to jedna z najbardziej złożonych misji kosmicznych w dziejach ludzkości. Jednak na jej efekty nie będziemy musieli długo czekać – szacuje się, że próbki księżycowego gruntu zostaną zrzucone na spadochronie na Mongolię Wewnętrzną w połowie grudnia.

 

Chińska misja kosmiczna będzie miała przede wszystkim znaczenie naukowe – sprowadzone próbki materiału księżycowego pomogą lepiej oszacować wiek Księżyca oraz planet Układu Słonecznego. Z ich pomocą uzyskamy nowe informacje o dawnej aktywności wulkanicznej Księżyca. Jednak misja Chang'e 5 stanie się również początkiem aktywnej eksploracji Srebrnego Globu – Chiny planują bowiem założyć pierwszą ludzką kolonię na Księżycu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj