Miniaturowe roboty zdolne do działania w roju

Kategorie: 

Inżynierowie z Uniwersytetu Pensylwania opracowali technologię, dzięki której nauczyli wiele miniaturowych maszyn latających do wykonywania skomplikowanych manewrów. Pokaz, jaki można zobaczyć dzięki nagranemu filmowi budzi podziw, ale i przerażenie ze względu na możliwą militaryzację tej technologii.

 

Laboratorium Automatyki i Robotyki z Uniwersytetu Pensylwania już nawiązało współpracę z potencjalnymi producentami. Razem mają w tej chwili zaprogramowane 20 minikopterów, dzięki czemu otrzymano mały zdalnie sterowany batalion powietrzny.

 

Pojedynczy pojazd nazywany jest Quadrotor Nano, głównie dlatego, że posiada cztery wirniki umożliwiające stabilniejszy lot. Najbardziej spektakularna figura geometryczna, jaką są w stanie wykonać roboty to ósemka i to w ruchu. To daje pojęcie o poziomie osiągniętej precyzji.

Urządzenia są również w stanie przekręcać się w powietrzu i omijać przeszkody. Mogą zostać podzielone na odrębne grupy i po chwili działać w nich autonomicznie. Ale oczywiście naukowcy nie robili tego roju robotów dla rozrywki. Uzgodniono już, że miniaturowe maszyny w przyszłości może się przydać na polu bitwy, w akcjach ratowniczych, w celu monitorowania, poszukiwania ofiar itd.

 

Szczegóły techniczne nie są znane. Technologia w skali mikro może być tez z łatwością zaadaptowana do skali makro a to już otwiera nowe możliwości prowadzenia walki w trudnym terenie.

 

Źródłohttp://www.vesti.ru/doc.html?id=704701

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ciekaw

...hmmm, z tego co się

...hmmm, z tego co się zdążyłem zorientować, to położenie tych quadrokopterów względem siebie nie jest monitorowane przez nie same tylko przez system kamer zamontowanych w pomieszczeniu, więc uzyskanie jakiejkolwiek formacji na otwartej przestrzeni, a tym bardziej w warunkach bojowych, bedzie delikatnie mówiąc trudne...:)

Portret użytkownika NIKT

Nie sadze ze byloby to

Nie sadze ze byloby to trudne. To raczej proste. Mysle nawet ze dawno juz takie latajce microcoptery sa w uzytku.  W zasadzie nic mnie juz na tym swiecie nie dziwi. Powinnismy miec swiadomosc ze wszystko jest mozliwe. Mamy juz inteligentnie sterowane pszczoly, tresowane kamikadze ( delfiny) i wiele wiecej. Mysle ze dzisiejsza technika jest conajmniej o 20 lat dalej niz nam sie to wydaje. To, co nam pokazuja, to juz w zasadzie przeszlosc i dawno zostalo zmodernizowane ( nie mowie o powyzszym filmie). Nie chce juz wspominac o niewidzialnych statkach, czolgach i innych pojazdach opancerzonych, o eksperymentach takich jak tak zwany Philadelphia Experiment ( cos to jednak bylo ( Tesla, Einstein).. )...  Czasami mysle sobie ze dobrze jest, ze wszystkiego nie wiemy. Wyobrazmy sobie tylko, co sie dzieje w Aera 51 i podobnych. Mysle ze niejeden z nas doznalby szoku, gdyby mogl zobaczyc w CO sie dzisiaj bawimy. Pozdrawiam.

Portret użytkownika vandelot

@NIKT cyt. "Mysle ze

@NIKTcyt. "Mysle ze dzisiejsza technika jest conajmniej o 20 lat dalej niz nam sie to wydaje."Phil Schneider poszedł dalej i stwierdził, że niejawna technologia wojskowa według jego informacji wyprzedza publiczny stan wiedzy nie o 20, a o 1200 lat (?!) i co roku oddala się o kolejne czterdzieści kilka - co umożliwił transfer technologii od obcych, trwający od połowy XX wieku, choć już w latach 30-tych ukrywano pewne wynalazki, m.in. Tesli (który zresztą miał w zwyczaju oświadczać na zwoływanych specjalnie w tym celu konferencjach prasowych, że pomysły czerpie z...telepatycznego kontaktu z kosmitami).Pozdrawiam :) 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem