USA przeprowadziły testy autonomicznego roju dronów

Kategorie: 

Źródło: DARPA

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) pomyślnie przetestowała technologię roju dronów, zdolnych do samodzielnego podejmowania wielu ważnych decyzji podczas działań zbrojnych. System ten wyróżnia się wysokim poziomem autonomizacji, tj. nie wymaga stałej kontroli ze strony człowieka.

 

DARPA powiadomiła o przeprowadzonej serii symulacji, które odbyły się na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie. W ramach programu CODE (Collaborative Operations in Denied Environment), amerykańska agencja rządowa opracowuje rój bezzałogowców, myśliwców i okrętów, które potrafią samodzielnie koordynować uderzenia i planować działania.

 

Rój ten może dokonywać zmasowanych ataków i działać w środowisku, w którym stosowane są technologie izolowania pola walki, tzw. A2/AD. Podczas symulacji, maszyny wchodzące w skład roju pomyślnie wymieniały się informacjami, współpracowały w zakresie planowania działań, podejmowały skoordynowane decyzje i reagowały na dynamiczne środowisko o wysokim zagrożeniu przy minimalnej komunikacji.

Program CODE zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji, dzięki czemu rój dronów i innych maszyn wojennych, w razie takiej konieczności, może samodzielnie podejmować decyzje. Systemy tego typu mogą okazać się zabójcze, lecz zawsze podatne są na ataki elektroniczne. Innymi słowy, rój dronów może zostać zhakowany i wykorzystany przeciwko jego właścicielowi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj