Policja w Connecticut może otrzymać do swojej dyspozycji drony, wyposażone w śmiercionośną broń

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Alexandre F. Jorge/CC BY-NC 2.0

Stany Zjednoczone od wielu lat korzystają z dronów bojowych poza granicami państwa. Tymczasem amerykański stan Connecticut jako pierwszy może umożliwić tamtejszej policji używanie bezzałogowców, wyposażonych w śmiercionośną broń.

 

Zgodnie z treścią ustawy, policja w Connecticut, po uzyskaniu pozwolenia, będzie mogła w pewnych okolicznościach skorzystać z bezzałogowców i wyposażyć je w broń, która posłuży do fizycznej eliminacji przestępców. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że z uzbrojonych dronów będzie można korzystać sporadycznie, np. przeciwko osobie uzbrojonej i niebezpiecznej. Specjalna ustawa trafiła w środę do Izby Reprezentantów Connecticut, po czym musi zostać rozpatrzona przez Senat Connecticut.

 

Ten amerykański stan jest pierwszym, który wychodzi z taką propozycją. Przykładowo Dakota Północna stała się w 2015 roku pierwszym stanem, który zezwolił policji używać dronów wyposażonych w paralizatory, gaz łzawiący lub miotacz gumowych kul. Z kolei Newada, Karolina Północna, Vermont, Wisconsin i Oregon to stany, które zabraniają służbom porządkowym stosowania uzbrojonych bezzałogowców.

 

Propozycja władz Connecticut spotkała się z poważnym zaniepokojeniem. Krytycy zwracają wyraźną uwagę na to, że policja otrzyma w swoje ręce nowe potężne narzędzie i może dojść do poważnych nadużyć. Z drugiej strony, wykorzystanie dronów do zwalczania uzbrojonych przestępców z pewnością zmniejszy straty w szeregach policji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Patrol

Co znaczy śmiercionośna broń?

Co znaczy śmiercionośna broń? Toż to idiotyzm. Broń w rękach policji służy do eliminacji przestępców - jednostek niepożądanych w społeczeństwie. Bardzo dobrze ze będą używali dronow. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo iż zostaną one przejęte przez bardziej ogarnietych przestępców hakerów. Tegoż należy się obawiać a nie jakiś pseudo nadużyć? Na czym by polegały te nadużycia? Na zastrzeleniu przestępcy czarnucha? Tak,  tak w Ameryce najwięcej przestępców jest czarna bądź też latynoska. Oficjalne raporty amerykański instytucji. 

Skomentuj