W USA trwają prace nad lekką bronią laserową dla dronów

Kategorie: 

www.darpa.mil
Choć nastaje wiele kontrowersji wokół dronów i ich militarnego zastosowania, Stany Zjednoczone wciąż je ulepszają i wygląda na to że nic już nie może powstrzymać światowego żandarma w tym wyścigu zbrojeń. Drony obsługiwane z bezpiecznych odległości są zabójczą bronią, chętnie wykorzystywaną przez wojsko, ale już w niedalekiej przyszłości wojny mogą być prowadzone na jeszcze wyższym poziomie.

 

Firmy Northrop Grumman i Lockheed Martin rozpoczęły w poniedziałek prace nad stworzeniem broni laserowej, która zamontowana na bezzałogowym aparacie latającym będzie mogła przede wszystkim chronić go przed rakietami przeciwlotniczymi z elektroniczno-optycznym systemem naprowadzania na podczerwień.

 

Należący do agencji DARPA program HELLADS zakłada opracowanie 150-kilowatowej, podwieszanej broni laserowej, która będzie nawet 10-krotnie mniejsza oraz lżejsza od obecnie wykorzystywanych systemów o podobnej mocy. Jak wynika z planów, pierwsze testy tej broni rozpoczną się w najbliższym czasie a agencja DARPA ma nadzieję, że już w 2014 roku system laserowy zostanie wykorzystany militarnie.

Broń laserowa będzie mieć zastosowanie obronne, czyli ma chornić drony przed nadlatującymi rakietami, jednak może zostać użyta również do ataków naziemnych. Co więcej, firma Lockheed Martin opracowuje również 60-kilowatowy laser włóknowy, przeznaczony dla pojazdów naziemnych, którym będzie można strzelać do dronów, rakiet, pocisków artyleryjskich oraz moździerzy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj